EURUSD Paritesinde 1,12-1,13 Bandı İçerisinde Fiyatlamalar Sürüyor

Piyasalarda korona virüs salgını ile ilgili olarak artan vaka sayıları endişeleri tetiklemeye devam ederken, açıklanan makroekonomik verilerin olumlu seyri endekslerin günü alıcılı bir görünüm ile tamamlamasına yol açtı. Dün ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam raporunda 4,8 milyon kişilik bir artış dikkat çekerken, işsizlik oranı beklentilerin de üzerinde bir pozitifliğe işaret ederek yüzde 11,1 seviyesine geriledi. Ortalama saatlik kazançlar verisi ise yüzde 1,2 daralma ile bir miktar zayıf seyretti. Raporun genel hatlarıyla olumlu bir görünüm sergilemesi ile piyasalardaki iyimserlik artış gösterdi. ABD Başkanı Donald Trump ise beklentiden iyi gelen istihdam verilerini tarihin en iyi verileri olarak değerlendirirken, fantastik bir üçüncü çeyrek göreceklerine ilişkin açıklamada bulundu.  ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları da 1 milyon 427 bin kişiye geriledi. ABD fabrika siparişleri de mayıs ayında yüzde 8,0 seviyesine yükseldi. Bu gelişmenin ardından ABD endeksleri günü primli bir görüntü ile tamamladı. Dolar endeksinde ise hafif bir değer kazanımı oluşsa da korona virüs ile ilgili olarak aşı çalışmalarından olumlu bir sonucun çıkmasının küresel dolar talebini bir miktar zayıflattığı söylenebilir. Böylelikle EURUSD paritesinde hafta genelinde 1,1290 seviyesine yönelik oluşan atakların zayıflayarak hafta kapanışının 1,1230 seviyesi civarında yapıldığı görülmekte. 

Euro Bölgesi tarafına bakacak olursak, Haziran ayı işsizlik oranı yüzde 7,4 seviyesine yükselirken, bu veri beklentilerin bir miktar altında gerçekleşti. Böylece makroekonomik verilere ilişkin en kötü senaryonun geride kaldığına yönelik beklenti artış gösterdi. Almanya Başbakanı Angela Merkel ise dünkü konuşmasında, Almanya’nın üstlendiği AB Konseyi Dönem Başkanlığı’nda salgın krizinin üstesinden gelinmesinin ana gündem olduğunu belirterek, Avrupa’nın tarihinin en zor günlerini geçirdiğini belirtti. Bu açıklamanın Euro tarafındaki tansiyonu arttırmasının da paritedeki yükselişleri bir miktar baskıladığı söylenebilir. Avrupa Komisyonu’nun Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier ise, İngiltere ile yapılan dört günlük görüşme sonunda Brexit anlaşması konusunda ikili arasında “ciddi ayrılıklar” bulunduğunu dile getirdi. 

Bir süredir 1,12-1,13 bandı içerisinde fiyatlamalarını sürdüren paritenin yükselişlerinde bir miktar zayıf kaldığını söylemek yanlış olmayacaktır. Özellikle paritenin 1,1330 direncini aşması mümkün olmadıkça yükselişlerinde zayıf kalması beklenebilir. Paritede oluşabilecek bir toparlanmada ise ara direnç seviyeleri olarak 1,1250-1,1300 eşiklerini takip ediyoruz. Ancak aksi senaryoda 1,12 desteği altı kapanış gerçekleşmesi durumunda paritedeki düşüşlerin 1,1175 desteği dek sürmesi beklenebilir.  

 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>