DAX endeksi 13 Bin Sınırını Aşabilecek Mi ?

Piyasalarda korona virüs salgını ile ilgili endişeler sürerken, ekonomilerdeki toparlanma ve yeni bir aşının bulunacağına ilişkin artan beklentiler ile endekslerin çoğunluğu günü değer kazanımı ile tamamladı. ABD’de Haziran ayı özel sektör istihdam rakamı 2 milyon 369 kişiye yükseldi. ABD ISM İmalat PMI’ı ise Haziran ayında 52,6 seviyesini test ederek beklentilerin oldukça üzerinde geldi. Euro Bölgesi İmalat PMI görünümünde de 50,0 seviyesi altı korunsa da hafif yukarı yönlü ivmelenme meydana geldi. Bu gelişmelerin akabinde ABD endeksleri bir miktar karışık bir görünüm içerisinde yer alırken, S&P 500 endeksi yüzde 0,50 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,95 oranında değer kazanımı elde etti. Dow Jones endeksi ise yüzde 0,3’luk bir azalışla günü sonlandırdı. Güne alıcılı başlayan DAX endeksi ise yüzde 0,41 düşüşle günü 12.261 seviyesinden tamamladı.  

ABD basını ise, ABD’de bulunan ilaç şirketi Pfizer ile Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech tarafından geliştirilen Kovid-19 aşısının klinik testlerinde olumlu sonuçlar elde edildiğini açıkladı. Bu gelişme piyasalardaki risk iştahını arttırsa da ABD Temsilciler Meclisi’nin, Hong Kong Özel İdari Bölgesi’ne Ulusal Güvenlik Yasası’nı getiren Çinli yetkililerle iş yapan tüm bankalara yaptırım uygulanacağını açıklamasının risk iştahı üzerinde olumsuz etkisi hissedildi.  

DAX endeksi içerisinde temel tüketim, sağlık ve gayrimenkul sektörleri değer kazanımı içerisinde yer alırken, altyapı sektörü yüzde 1 kayıpla endeks performansını olumsuz yönde etkiledi. Şirketler bazında ise Wirecard yüzde 16 oranında değer kaybederek adını ilk sıraya yazdırdı. Bu düşüşü ayrıca yüzde 3,2 ile Continental ve yüzde 1’in üzerinde kayıpla Deutchebank, Daimler ve Volkswagen takip etti.

DAX endeksinin teknik görünümüne bakacak olursak, ataklarını 12.482 seviyesine dek sıklaştıran endekste bu seviye üzeri kapanışların gerçekleşmesi ile alım potansiyeli 13 bin direncine dek sürebilir. Özellikle bu seviye ile beraber endeksin yükseliş hareketine hız kazandırması beklenebilir. Ancak 12.482 seviyesini aşmakta zorlanan endeksin kısa vadeli realizasyonlarında öncelikli olarak 12.000, ardından 11.670 desteğini takip ediyoruz. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>