EURTRY 7,75 Eşiğini Geçmekte Zorlanıyor

Euro Bölgesi imalat sektörü Haziran ayında 47,4 ile beklentilerin hafif üzerinde gerçekleşti. Ancak Euro para birimi üzerindeki zayıf görüntü gerekse dolar baskısı gerekse Euro Bölgesi tarafından gelen endişeleri arttırıcı açıklamaların akabinde etkisini sürdürmeye devam ediyor. ECB Başkanı Yardımcısı De Guindos’un bugün Euro Bölgesi ekonomisinin toparlanmasına ilişkin birçok belirsizliğin olduğunu dile getirmesinin de Euro tarafında baskılayıcı etkisi hissedildi. Euro Bölgesi enflasyon verisi ise yıllık bazda yüzde 0,3 seviyesine yükselerek bir miktar artışa işaret etti. Diğer taraftan Euro Bölgesi ve İngiltere arasında süren Brexit müzakerelerine ilişkin korunan belirsizliğin de Euro tarafındaki zayıflatıcı etkisi hissediliyor. Diğer taraftan Euro Bölgesi sanayi güven endeksi ve tüketici güven endeksinin beklentilerden kötü bir görünüm sergilemesi ile Euro’nun haftayı satıcılı geçirdiği söylenebilir. Ayrıca korona virüsle mücadele kapsamında dün Avrupa Birliği’nin ABD vatandaşları için seyahat yasağını uzattığını ve 14 ülkenin olduğu seyahat listesinde de Türkiye’ye yer vermediğini açıklaması oldukça önemli bir gelişmeydi. Bu gelişmelerin akabinde EURTRY paritesinde 7,75 seviyesine yönelik atakların başarılı olamadığı görülüyor. 

Yurtiçi tarafa bakacak olursak, korona virüs salgınına ilişkin kademeli normalleşme adımları atılmaya devam ederken, kısa vadeli çalışma ödeneğinin 1 ay daha uzatılması ile Türkiye ekonomisi desteklenmeye devam ediyor. Ayrıca Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise ekonominin ve sanayinin hızlı toparlanması amacıyla Botaş tarafından sanayiye verilen doğalgaz fiyatlarında yaklaşık yüzde 10 indirim yapılmasını oldukça olumlu değerlendirdi. Bu gelişmelerin akabinde Türk Lirası’nin gelişmekte olan ülke para birimleri içerisinde kısmi oranda da olsa güçlü duruşunu sürdürmeye devam ettiğini görüyoruz.

Tüm bu gelişmelerin akabinde uzun süredir takip ettiğimiz 7,75 seviyesinin Türk Lirası kaynaklı aşılmasının bir miktar zorlanmasıyla paritede fiyatlar 7,65 seviyesi civarında dengelenmişe benziyor. Paritede alım potansiyelinin özellikle 7,75 direnci üzeri kapanışla yükselişleri 7,86 seviyesine dek taşıması beklenebilir. Olası bir geri çekilme potansiyelinde ise paritenin 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 7,57 desteğini izliyoruz. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>