BİST100 Endeksi  116 Bin Eşiği Üzerine Yerleşti

Piyasalar yeni haftaya artan vaka sayıları ile başlasa da açıklanan olumlu makroekonomik veriler eşliğinde kazançlı görüntüsünü korumaya devam ediyor. ABD’de beklentilerin oldukça üzerinde artan konut satışları ve tüketici güveni verisi sonrasında korona virüs sonrasında ekonomilerin toparlandığına ilişkin kanı güçlendi. Ayrıca hükümet ve merkez bankalarının ellerindeki tüm enstrümanları kullanacaklarına ilişkin vermiş oldukları sinyal endekslerdeki pozitif görüntüyü tetikliyor. Böylece ABD’de endeksler günü oldukça kazançlı bir görüntü ile tamamlarken, BİST100 endeksi dün yüzde 0,59’luk artışla 116.524’e yükselerek 21 Şubat’tan bu yana en yüksek kapanışını gerçekleştirdi.

Yurtiçi gelişmelere odaklanacak olursak, korona virüs salgını ile mücadele kapsamında kısa vadeli çalışma ödeneğinin 1 ay daha uzatıldığı açıklandı. Ayrıca Botaş, sanayiye verilen doğalgaz fiyatlarında yaklaşık yüzde 10 indirim yaptığını duyurdu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bu indirimin ekonominin ve sanayinin hızlı toparlanmasına katkı sağlayacağını belirtti. Endeksin fiyatlamasında bir diğer belirleyici unsur olan Dolar/TL’de ise fiyatlar 6,85 seviyesi eşiğine yerleşse de hala yükselişlerinde bir miktar sınırlı kalması BİST100 endeksindeki yükselişlerin rahatlamasına yol açıyor. Spk tarafından açığa satış yasağının kaldırılmasının da bugün endeks tarafından pozitif etkilerini hissedebiliriz. 

BİST100 endeksinin sektörel görünümünde ise finans ve enerki sektörü yüzde 0,3 kayıpla endeks performansını zayıf yönde tetiklerken, emlak sektörünün yüzde 5,1 artışla endeks tarafında yükseliş hareketine hız kazandırdığı görülüyor. Şirketler bazında ise Ege Endüstri ve Ticaret, Kartonsan Karton Sanayi ve Ticaret ve Pegasus hisselerindeki artışın endeksin alım potansiyeline hız kazandırmakta büyük rol oynadığı görülmekte. 

BIST 100 endeksine teknik açıdan bakacak olursak fiyatların 116.000 üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda yükselişlerin kademeli olarak 118.000 ve 120.000 direnç seviyelerine yönelik atağa geçtiğini görebiliriz. Bu kapsamda BİST100 endeksinin rekor direnç seviyesi olan 124.500 seviyesine varan oranda yükseliş hareketi gerçekleşebilir. Ancak fiyatlarda oluşabilecek bir gevşeme potansiyelinde ise 114.000 desteği kısa vadeli ilk destek noktamız olma görevini koruyor. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>