Ons Altın’da 1780 Atakları Sıklaştı

Piyasalarda salgının ikinci bir dalga yaratacağı endişeleri ABD’de artış gösteren vakalar kapsamında artarken, Ons Altın fiyatlarında 1780 seviyesine yönelik ataklar sıklaştı. Kovid-19 salgınında, dünya genelindeki vaka sayısı 10 milyon 300 bini aştı ve can kaybı 506 bine ulaştı. Diğer taraftan Dünya Sağlık Örgütü Kovid-19 salgınında en kötüsünün henüz görülmediğine yönelik açıklama gerçekleştirdi. ABD’nin güney ve batı eyaletlerindeki vaka sayıları ise işletmelerin tekrardan kısıtlamalarını arttırmasına yol açtı. Birçok eyalet ise süreci yavaşlatarak daha temkinli davranma yoluna gitti. Böylece ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin de yüzde 0,62 seviyesine gerilemesi ile küresel ölçekte güvenli liman talebinin arttığı gözlendi. 

ABD’de dün açıklanan askıdaki konut satışları, Mayıs ayında yüzde 44,3 artarak rekor seviyede yükseliş gösterdi. Özellikle makroekonomik verilerde meydana gelen toparlanma ile risk iştahının hala kısmi oranda korunduğu görülüyor. Bu bilgiden hareketle ABD’de endekslerin günü pozitif bölgede tamamladığını görüyoruz. Diğer taraftan doların korona virüs endişeleri kapsamında talep görmesine bağlı olarak elde ettiği kazançların ise Ons Altın yükselişleri üzerinde baskılayıcı olduğu söylenebilir. 

Fed, Başkan Powell’ın Temsilciler Meclisi’nin Finansal Hizmetler Komitesi’nde koronavirüs Yardım, Destek ve Ekonomik Güvenlik Gözetimi Yasası’na ilişkin yapacağı sunumun metninde ekonominin önündeki yolun “olağanüstü” bir şekilde belirsiz ve büyük ölçüde virüsün kontrol altına alınmasındaki başarıya bağlı olduğunu belirtmesi ile piyasalardaki tedirginlik artış gösterdi. Powell’ın ekonomi önündeki belirsizliklerin olağanüstü boyutta olduğunu belirtmesi de güvenli liman arayışlarını tetikleyen bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor. 

Piyasalarda artan risk unsurlarının akabinde Ons Altın’ın 1780 seviyesi üzerini test etmesine bağlı olarak uzun süredir takip ettiğimiz 1800 direncine yönelik ataklar gerçekleşebilir. Böylece Ons Altın’ın orta vadeli görünümde yeni bir yükseliş trendi oluşumu içerisine girdiğini görebiliriz. Aksi senaryoda ise kısa vadeli destek eşiği olarak 1775 seviyesini takip ediyoruz. Olası bir bu seviye altı kapanış değerli metalde 1750 seviyesine varan oranda geri çekilmeyi beraberinde getirebilir.  


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>