Dow Jones endeksi günün en çok kazananı oldu

ABD’de artan vaka sayılarına karşın makroekonomik verilerde meydana gelen toparlanma ile ABD’de endeksler pozitif bölgede günü tamamladı.  Ayrıca hükümetlerden gelen teşvik programları da risk iştahı üzerine olumlu katkı yaparken, merkez bankaları piyasaları desteklemeye devam ediyor. Özellikle ABD’de açıklanan konut satışları verisi Mayıs ayında yüzde 44,3 oranında artarak piyasalardaki iyimserliğin artmasına yol açtı. Böylece S&P500 endeksi yüzde 1,5 oranında değer kazanımı elde ederken, Nasdaq endeksi yüzde 1,2 artışla günü sonlandırdı. Dow Jones endeksi ise yüzde 2,3 artışla günün en çok değer kazanan endeksi olarak ayrıştı. Piyasalardaki risk iştahını arttıran bir diğer unsur da Çin’de açıklanan İmalat ve Hizmet PMI görünümlerindeki genişleme hareketi oldu. 

Kovid-19 salgınında, dünya genelindeki vaka sayısı 10 milyon 300 bini geçerken, hayatını kaybedenlerin sayısı 506 bini aştı.  ABD’nin güney ve batı eyaletleri başta olmak üzere vaka sayıları artış gösterirken,12 eyalet normalleşme sürecini durduğunu açıkladı. Diğer eyaletlerde de sürecin yavaşlatıldığı açıklandı. Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü tarafından salgında daha en kötüsünün görülmediğine ilişkin gelen açıklama endekslerdeki yükseliş hareketini zayıflatırken, Fed Başkanı Jerome Powell, ekonominin önündeki yolun “olağanüstü” bir şekilde belirsiz olduğuna dikkat çekti.  

Dow Jones endeksi içerisinde sanayi sektörü yüzde 6,6 oranında değer kazanımı elde ederken, temel maddeler sektörü ise yüzde 2,96 oranında artışla günü sonlandırdı. Endeks içerisinde ise sağlık sektörü ise yüzde 1,06 oranında kazanç elde ederken, enerji sektörü yüzde 1,47’lik bir artışla günü tamamladı. Endekse şirketler bazında bakacak olursak, Boeing hisseleri endeksin alıcılı görüntüsünü arttırmasına yol açarken, Apple hisseleri de endeks performansını olumlu yönde etkileyen şirketler arasında yer aldı. 

Bu gelişmelerin akabinde Dow Jones endeksinin teknik performansına bakacak olursak, fiyatların 25.280 üzeri görünümünü sürdürmesi yükselişlerin 200 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 26.275 direncine dek sürmesine yola açabilir. Endeksin ana geçiş noktası olarak ise 27.000-28.000 direnç bandını takip ediyoruz. Olası bir aşağı yönlü potansiyelde ise fiyatların 100 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 24.750 eşiği altına sarkma gerçekleştirmesi ile düşüşler 24.000 desteğine dek sürebilir.  


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>