Gram Altın Yeni Rekoruna Mı Koşuyor

Yeni haftaya artan korona virüs vakaları ile risk iştahı oldukça zayıf başlayan piyasaların akabinde güvenli limanlara olan talebin artması Gram Altın’da fiyatların 390,0 seviyesi üzerine yerleşmesine yol açtı. Gram Altın fiyatlarında özellikle Ons Altın fiyatlarındaki yükseliş eğilimi yukarı yönlü hareketleri beraberinde getirirken, Dolar/TL’nin sınırlı fiyatlama içerisinde oluşu Gram Altın fiyatlarındaki alım potansiyelini sınırlıyor. ABD’nin güney ve batı eyaletlerinde meydana gelen vaka sayısındaki artış piyasalardaki iyimserliği zayıflatıyor ve tekrardan işletmelerin birçoğunun kapandığını görüyoruz. Ayrıca hala seyahat kısıtlamalarına ilişkin kararlar korunmaya devam ederken, Çin’in salgına ilişkin yeni vaka açıklıyor oluşu piyasaları tedirgin ediyor. Böylece ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yüzde 0,64 seviyesine gerilediğini görüyoruz. Korku endeksi olarak nitelendirilen VIX endeksinde de yukarı yönlü bir eğilim mevcut. Hükümet ve merkez bankalarından gelen teşvik önlemleri piyasalarda hafif toparlanma eğilimi yaratırken, değerli metal yükselişlerini baskılayan bir diğer unsur ise dolar endeksinin kazançlı görüntüsünü sürdürmeye devam etmesi olarak ön plana çıkıyor. 

Dolar/TL fiyatlamalarına bakacak olursak, geçtiğimiz hafta gerçekleşen TCMB toplantısı sonrasında Türk Lirası’nda oluşan değer kazanımı kurun yükselişlerini bir miktar baskılamıştı. Ancak dolara korona virüsü endişelerini takiben talebin artması Dolar/TL’de yukarı yönlü eğilimin korunmasına yol açıyor. Daha çok hacimsiz seyreden Dolar/TL’de fiyatların sıkışması ile Gram Altın’da Ons Altın bazlı hareketliliğin yoğunlaştığı söylenebilir. Bu nedenle Gram Altın fiyatlarında da sınırlı bir yükseliş eğilimi yaşandığını görüyoruz. 

Gram Altın’da fiyatların 390,0 seviyesi üzerindeki görünümünü koruması ile yükselişler rekor bir eşik olan 397,0 direncine dek sürebilir. Özellikle bu seviyenin geçilmesi ile değerli metalde alım potansiyelinin arttığını görebiliriz. 397,0 direncinin güçlü bir direnç konumunda olması ile oluşabilecek dömüşlerde 380,0 kısa vadeli destek olarak göz önünde bulundurulabilir. Ancak değerli metalin kritik geçiş noktası olarak 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 375,0 desteğini takip ediyoruz. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>