Dolar/TL’de Fiyatlar Gittikçe Sıkışıyor

Korona virüs vaka sayılarında meydana gelen artış ikinci dalga endişelerinin yaşandığına ilişkin kanıyı güçlendirirken, endeksler zayıf görüntüsünü korumaya devam ediyor. ABD’nin güney ve batı eyaletlerinde işletmelerin açılması ile tekrardan artış gösteren Kovid-19 vakalarına bir de Çin tarafında artan vaka sayısı eklendi. Böylece her iki ekonomi de normalleşme adımlarını sınırrlayarak tekrardan işletme ve restoran zincirlerinde kısıtlamalarını arttırdı. Ekonomilerde oluşan bir miktar toparlanma ve açıklanan makroekonomik verilerin seyri piyasalara hafif nefes aldırmıştı ancak dolar endeksi ise artan likidite ihtiyacı ile tekrardan kazançlı görüntüsünü sürdürme çabası içerisine girdiği görülüyor. Böylece 6,85 seviyesi üzerine yerleşen Dolar/TL’de yükselişlerin sınırlı bir eğilim içerisinde yer aldığı görülmekte. 

Yurtiçi gelişmelere bakacak olursak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gerçekleştirmiş olduğu konuşmasında yılın son iki çeyreğinde güçlü büyüme oranlarına ulaşmayı beklediklerini belirtti. Kovid-19 salgınının Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin atılan normalleşme adımları ile bir miktar toparlanma göstermesi beklenirken, Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı kararına göre yerli üretimi arttırma amaçlı ithalat kısıtlayıcı ek gümrük vergisi uygualamasının yürürlüğe koyulacağı açıklandı. İthalatta 400’ün üzerinde eşya için Eylül sonuna kadar yaklaşık yüzde 20’ye varan oranda ilave gümrük vergisi uygulanması bekleniyor. Diğer taraftan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Almanya’nın Türkiye’ye yönelik seyahatlerin önünü açması için 2 Temmuz Perşembe günü Almanya’ya gideceklerini duyurdu.

ABD’de ise korona virüs riski dolara olan talebi tetiklerken, ABD Dışişleri Bakanlığı, Çin Komünist Partisi yetkililerine, Hong Kong’un özerkliğine ve insan haklarına aykırı adımları dolayısıyla vize kısıtlamaları getirdiğini belirtti. 

Tüm bu gelişmelerin akabinde 6,85 seviyesi üzeri fiyatlamasında sınırlı bir ivme içerisinde yer alan Dolar/TL’de yükselişlerin 6,90 ve psikolojik 7,00 direncini aşması ile hız kazanması beklenebilir. Özellikle dolar tarafında oluşan kazanca rağmen geçtiğimiz hafta gerçekleşen TCMB toplantısı sonrasında kayıplarını sınırlayan Türk Lirası’ndaki duruşun Dolar/TL tarafında fiyatların bir miktar sıkışmasına yol açtığı görülmekte. Kurun olası bir geri çekilme potansiyelinde ise 6,8320 ilk destek noktası olurken, bu seviye altında kritik 6,75 eşiğini öncelikli olarak izliyoruz. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>