GBPUSD Yükselişlerinde Zayıf Kaldı

Korona virüs salgınına ilişkin güçlenen ikinci dalga endişeleri dolar tarafına değer kazandırmaya devam ederken, Sterlin varlıkları hafta geneli zayıf bir görüntü ile geçirdi. Ayrıca ABD’nin Avrupa Birliği üye ülkelerine ve İngiltere’den ithal edilen ürünlere ek tarife uygulayacağını açıklaması sonrasında Sterlin varlıkları üzerindeki tansiyon artış gösterdi. Böylece 1,24 seviyesi altına yönelik atak içerisine giren paritenin haftayı bir miktar satıcılı görünüm ile tamamladığı görülüyor. 

ABD ekonomisi korona virüs salgını etkisiyle birinci çeyrekte yüzde 5 oranında daralma gösterirken, bu küçülme beklentilere paralel seviyede gerçekleşti. Haftalık işsizlik maaşı başvuruları ise 1,48 milyon kişi ile beklentilerin üzerinde artış göstererek ABD ekonomisine ilişkin tedirginliği tetikledi. Dayanıklı mal siparişleri ise Mayıs ayında yüzde 15,8 ile tahminlerin üzerinde bir pozitifliğe işaret etti. Bu gelişmelerin akabinde daha çok korona virüsün ikinci dalga endişeleri ile talep gören dolar varlıklarının kazançlı görüntüsünü arttırdığı görülüyor.

İngiltere tarafına bakacak olursak, Avrupa Birliği ile devam eden Brexit müzakerelerine ilişkin bir sonraki görüşme faslının 29 Haziran tarihinde gerçekleşeceğini açıkladı. Avrupa Birliği Brexit Baş müzakerecisi Barnier sıradaki adımın İngiltere’ye ait olduğunu belirtirken, İrlanda sınırı ile ilgili alınacak kararların müzakerelerin genel hatlarını oluşturacağını belirtti. Diğer taraftan İngiltere Başbakanı Boris Johnson ise ekonomiyi canlandırmak için vergi konusunda tüm önerilere açık olduklarını ve korona sürecinden en sağlıklı şekilde çıkmanın birincil öncelikleri olduğunu belirtti. Tüm bu gelişmelerin akabinde G10 para birimlerinin genelinde oluşan dolar baskısı Sterlin tarafında da etkisini hissettiriyor. Böylece GBPUSD paritesinde düşüş potansiyelinin yoğunluk kazandığını görüyoruz.

GBPUSD paritesinde özellikle 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 1,2458 seviyesinin geçilmesi düşüşlerin bir miktar daha derinlik kazandığı görülüyor. Paritenin ağırlık kazandırdığı düşüş potansiyelinde ise satışları 1,2250 desteği çerçevesince takip ediyoruz. Ancak GBPUSD paritesinde 1,25 direnci aşılmadan yükselişlerin hız kazanması muhtemel görünmüyor. Özellikle kalıcı bir yükseliş trendi oluşumu açısından 1,30 eşiği üzeri kapanışların daha belirleyici olduğu söylenebilir. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>