EURUSD Paritesinde Yön Değişiyor Mu ?

Küresel piyasalarda korona virüs vakalarında meydana gelen vaka sayılarındaki artışın ikinci dalga endişelerini tetiklemesi piyasalardaki risk iştahını zayıflatmıştı. Ancak merkez bankalarından gelen teşviklerin devam edeceği beklentisi ile dün piyasalarda bir miktar toparlanma hareketi gerçekleşti. Ancak korona virüs salgınının hala bertaraf edilemiyor oluşu doların küresel ölçekte talep görmeye devam etmesine yol açıyor. Böylece dolar baskısı ile karşı karşıya kalan EURUSD paritesinde tekrardan 1,12 destek eşiğine yönelik atakların sıklaştığını görüyoruz. 

Dün, açıklanan makroekonomik veriler ışığında ise ABD ekonomisi 2020 yılı ilk çeyreğinde beklentilere paralel yüzde 5 oranında daralma gösterdi. İşsizlik maaşı başvuruları ise 1 milyon 480 bin kişi ile hala kayda değer seviyelerde artış göstermeye devam ediyor. Bu gelişmelere rağmen dolar tarafının zayıf veri akışından pek fazla etkilenmediğini görüyoruz. ABD’nin güney eyaletlerinde ise korona virüse ilişkin vaka sayılarının artması ülke ekonomine yönelik belirsizlikleri arttırıyor. Böylece Uluslararası Para Fonu (IMF) projeksiyonlarının da Kovid-19 salgınının mali koşulları üzerinde yarattığı olumsuzluk ile aşağı yönlü revize edildiğini görüyoruz.  

Euro Bölgesi tarafında ise sakin bir veri gündemi hakimken borsalardaki alıcılı seyir bir miktar artış gösterdi. Endekslerdeki pozitifliği bir miktar da Alman hava yolu şirketi Lufthansa Grubu için Almanya hükümetinin sağladığı kurtarma paketi tetikledi. Euro para birimi üzerinde ise ABD’nin Avrupa’dan ithal edilen ürünlere tarife uygulayabileceğini duyurması değer kaybı yaratmıştı. Diğer taraftan güçlenen dolar varlıklarının da para birimi üzerindeki tansiyonu arttırmaya devam ettiği görülmekte. 

EURUSD paritesinin teknik görünümünde ise 1,12 desteği aşağı yönlü geçilmedikçe düşüşlerin bir miktar daha sınırlı kalması beklenebilir. Bu kapsamda ise toparlanmaları kısa vadeli görünümde 1,1250 direnci çerçevesince takip ediyoruz. Ancak paritenin yükseliş eğilimine hız kazandırması noktasında ise 1,1330 direncini önemli belirleyicisi olduğu söylenebilir. Paritede oluşabilecek bir 1,12 seviyesi altı görünümde ise 1,1175 desteği aşağı yönlü trend eğiliminin güçlendiricisi niteliğinde rol oynayabilir. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>