GBPTRY 8,50 Seviyesinde Fiyatlamalar Sürüyor

İngiltere ekonomisinde normalleşme adımları artarken, İngiltere Merkez Bankası’nın varlık alım programını arttırması sonrasında Sterlin varlıkları üzerinde değer kaybı meydana gelmişti. Ayrıca ABD’nin Avrupa Birliği ülkelerinden ve İngiltere’den ithal edilen ürünlere ek vergi tarifesi uygulayacağını açıklaması ile Sterlin üzerindeki tansiyon arttı. Böylece GBPTRY paritesinin 8,50 seviyesi çevresindeki hareketliliğini sürdürmeye devam ettiği görülmekte. 

İngiltere ekonomisinin genel görünümüne bakacak olursak, imalat ve hizmet PMI aktivitelerinde toparlanma hareketi meydana gelirken,İngiltere Başbakanı bugün ABD ile ticaret ilişkilerine yönelik müzakerelerin iyi bir hızda ilerlediğine dikkat çekti. Avrupa Birliği Brexit Başmüzakerecisi Barnier ise İngiltere ile anlaşma sağlanma ihtimalinin hala korunduğunu ve İngiltere’nin İrlanda sınırına ilişkin uyglamalardaki tavrına göre durumun şekilleneceğine işaret etti. IMF tarafından ise İngiltere ekonomisine ilişkin büyüme beklentisi eksi 6,5’tan eksi 10,2 seviyesine aşağı yönlü revize edildi. Bugün İngiltere’de sanayi siparişleri eksi 37 ile beklentilerin altında bir görünüm sergiledi.

Yurtiçi piyasalarda ise bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Toplantısı takip edildi.  TCMB Haziran ayı toplantısında, politika faizinin yüzde 8,25 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdi. Piyasalarda ise TCMB toplantısına ilişkin 25 baz puanlık bir faiz indirim beklentisi mevcuttu. TCMB toplantı metninde korona virüs salgınına ilişkin endişlerin hala korunduğunu ve ekonomi üzerinde zayıflama yarattığına dikkat çekti. Ayrıca merkez bankalarından gelen genişleme adımlarının sürdüğüne dikkat çeken TCMB, iktisadi faaliyetteki yavaşlamanın Nisan ayında belirginleştiğini ancak kademeli normalleşme adımlarıyla birlikte Mayıs ayından itibaren toparlanma hareketinin başladığını vurguladı.

Bu gelişmelerin akabinde GBPTRY paritesinde 8,50 seviyesi çevresinde fiyatlamalar sürerken, yükselişlerin ilk durak noktası olarak 8,75 direncini takip ediyoruz. Özellikle bu seviyenin aşılması ile paritede rekor direnç noktası 9,00 seviyesine yönelik ataklar sıklaşabilir. GBPTRY paritesinde 8,50 eşiği altı fiyatlamaların gündeme gelmesi halinde ise 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 8,47 desteğini takip ediyoruz. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>