DAX Endeksi 12.500 Direnci Üzerinde Kalıcı Olamadı

Dünya borsalarında korona virüse ilişkin artan ikinci dalga endişeleri ile dün bir miktar satıcılı bir seyir hakimdi. ABD’nin Florida, Kaliforniya ve Texas eyaletlerinde vaka sayısındaki artışın hız kazanması endekslerin yönünü aşağı çevirmesi konusunda etkili olurken, diğer taraftan ABD ve Avrupa arasında oluşabilecek bir ticaret savaşı ihtimali küresel risk iştahının daha da çok zayıflamasına neden oldu. ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci’nin ABD’nin belirli bölgelerindeki virüs vakalarında “rahatsız edici bir artış” olduğunu belirtmesi ve salgının hala öldürücü olduğuna dikkat çekmesi önemliydi. Böylece ekonomilerde beklenen V görünümünlü toparlanma hareketi bir miktar sekteye uğrarken, salgın tam anlamıyla kontrol altına alınmadan küresel piyasaların rahat bir nefes almasına ilişkin ihtimal zayıfladı. Böylece ABD endekslerindeki kayıplar yüzde 2’yi aşarken, DAX endeksi yüzde 3,4 düşüşle 12.093 seviyesinde günü tamamladı. 

Dün Almanya’da açıklanan ifo iş endeksi önceki 79,7 seviyesindeyken, Haziran ayında 86,2 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti.  Almanya’da GFK Tüketici Güven Endeksi ise Temmuz ayında eksi 9,6 ile beklentilerden bir miktar iyi geldi. Almanya’da da Kovid-19 salgınına ilişkin ikinci dalga endişeleri artarken, piyasalar tarafında asıl merak edilen konu ekonomilerin tekrardan kapanıp kapanmayacağı. Özellikle ekonomilere gelecek bir kısıtlama şirketlerin faturasını artararak ekonomilere ilişkin resesyon ihtimalini arttırabilir. 

DAX endeksinin sektörel dağılımına bakıcak, on sektörün tamamında satıcılı bir seyir gözlemlenirken en zayıf sektör yüzde 4,4 düşüşle tercihli tüketim sektörü oldu. Şirketler bazında ise Wirecard yüzde 28,3, Daimler yüzde 6,04 ve Continental hisseleri yüzde 5,22 oranında değer kaybederek günün en kötü performans gösteren şirketleri oldu. 

DAX endeksinin teknik görünümünde ise fiyatların 12 bin seviyesi üzerinde tutunması düşüşlerin bir miktar sınırlanması açısından rol oynayabilir. Ancak yeni bir yükseliş potansiyeli görmemiz açısından ise 12.500 direnci üzeri kapanışları takip ediyoruz. Korona virüs ile ilgili olarak ikinci vaka sayılarındaki artışın hız kazanması durumunda endekslerdeki satış hareketinin devam etmesi DAX endeksinde 11.675 desteğine yönelik atakları sıklaştırabilir. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>