EURTRY, 7,75 Seviyesi Üzeri Yükselişlerinde Zayıf Kaldı

Euro Bölgesi Haziran ayı tüketici güven endeksi eksi 14,7 ile beklentilerin hafif altında daralma gösterdi. Euro Bölgesi imalat aktiviteleri ise 46,9 ile beklentilerin üzerinde artış gösterdi. Hizmet PMI tarafına bakacak olursak, 47,3 ile bir önceki ayın üzerinde bir genişlemenin yaşandığı dikkat çekmekte. Euro Bölgesi PMI verisindeki toparlanma sonrasında küresel ekonomilerdeki yavaşlama endişesi bir miktar azaldı. Bugün ise Almanya’da İfo iş endeksi Haziran ayında piyasa beklentilerinin üzerine çıkarak 86,2 seviyesine yükseldi. Euro tarafının kazançlı görüntüsünü arttırmasına rağmen Türk Lirası’nın kısmi oranda güçlü duruşunu sürdürmesi ile  bir süre önce dönüşlerin geldiği 7,75 seviyesine yönelik atakları ile dikkat çeken paritede yükselişlerin hala sınırlı bir bant içerisinde ilerlediği görülmekte.

Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’nden somut bir kararın çıkmıyor oluşu Euro tarafını baskılarken, dün Avrupa Komisyonu teşvik paketi üzerine çalışmalarını sürdürdüğüne ilişkin açıklama gerçekleştirdi. Fransa Maliye Bakanı ise Almanya ve Fransa’nın Avrupa toparlanma fonu kapsamında sunmuş olduğu 500 milyar euroluk teşvik paketinin 2024 değil 2022 yılına kadar ödenmesini taahhüt etmesi önemliydi. 

Diğer taraftan uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Euro Bölgesi çekirdek enflasyonun 2021 yılı sonunda yüzde 0,5’in altına gerilemesini beklediğini dile getirdi. ECB Yönetim Kurulu Üyesi ve Baş Ekonomisti Philip Lane ise ekonomide toparlanma belirtileri gördüğünü ve bu sürecin kademeli gerçekleşmesini olağan olarak değerlendirdi.

Yurtiçi piyasalara bakacak olursak ise Türkiye Haziran ayı imalat güveni 92,6 ile beklentilerin oldukça üzerinde geldi. Kapasite kullanım oranı ise yüzde 66,0 seviyesine yükseldi. Dolar tarafının kazançlı görüntüsüne ara vermesi Türk Lirası varlıkları üzerindeki baskı unsurlarını zayıflatırken, paritenin 7,75 seviyesi üzeri yükselişlerinde zayıf kaldığı görülüyor. EURTRY paritesinde özellikle 7,80 seviyesi üzeri görünümün oluşması yükselişlerin devamı açısından önemli bir katalizör olarak ön plana çıkarken, bu seviye üzerinde rekor geçiş noktası olan 7,85 eşiğini takip ediyoruz. Ancak 7,75 seviyesi üzerinde bir miktar zorlanan paritede oluşabilecek kısa vadeli realizasyonlarda ise 7,60 desteği altı kapanışlara dikkat etmekte fayda var. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>