BİST100’de 115 Bin Direnci ile Yükselişlerine Hız Kazandırabilir

Piyasalarda artan ABD-Çin iyimserliği dün dünya genelinde endekslerin pozitif bir seyir ile günü tamamlamasına yol açtı. Korona virüs salgını ile ilgili olarak ikinci dalga endişeleri hala korunmaya devam ederken, dünya genelinde Kovid-19’dan iyileşenlerin sayısı 5 milyon kişiyi aştı. Toplam Kovid-19 vaka sayısı 9 milyon 359 bin 372 kişiye ulaşırken, virüs nedeniyle 479 bin 879 kişi hayatını kaybetti. Ancak bu görüntüye rağmen ekonomik görünümde meydana gelen canlanma endekslerin alım potansiyelini arttırmaya devam ediyor. Dün ABD, Euro Bölgesi ve İngiltere tarafından açıklanan imalat ve hizmet PMI aktivitelerinde meydana gelen beklentilerin üzerindeki toparlanmanın da piyasalardaki olumlu rehaveti arttırdığı söylenebilir. Özellikle korona virüsü ile ilgili olarak alınan tedbirlerin kaldırılmasının üretim tarafını harekete geçirerek imalat sanayi sektörüne hız kazandırdığı görülmekte.  Diğer taraftan piyasalarda korona virüsü nedeniyle oluşan V görünümünün piyasaların verilen kayıp kadar telafi etme yöntemine gittiği dikkat çekmekte. 

BİST100 endeksine baktığımızda ise sanayi endeksi toparlanma hareketine işaret ederken, bankacılık endeksinde devam eden zayıflık ile endeksin günü yüzde 0,13 artışla 115.338 seviyesinden kapadığı görülmekte. 

Yurtiçi gelişmelere bakacak olursak, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak korona virüs salgının olumsuz etkisini giderken amacıyla uygulanan teşvikler kapsamında, bankaların krediyi sağladıktan sonra yatırımcıyı kendi haline bırakmamaları gerektiğini, çalıştıkları istihdam paketinin toparlanmaya destek vereceğini ve ekonomik istikrar kalkanı paketinin 280 milyar TL’yi aştığını belirtti. Ayrıca Albayrak ihracat tarafında toparlanmanın başladığını, Türkiye’nin bu süreçten V şeklinde bir toparlanmayla çıkacağını düşündüğünü belirtti. 

BİST100 endeksinin teknik görünümüne değinecek olursak, 115 bin direncinin aşılması ile endekste alım potansiyelinin arttığı görülüyor. Endeksin özellikle 117.500 direnci ile yükselişlerini 120.000 eşiğine dek taşıması beklenebilir. Böylece endeksin korona virüsü kaynaklı yaşamış olduğu değer kayıplarını nerdeyse telafi ettiğini görebiliriz. Ancak yaklaşık 1 haftalık periyotta alım potansiyeline hız kazandıran endekste oluşabilecek kısa vadeli realizasyonlarda ise 112.000 desteği altı kapanışlara dikkat etmekte fayda var. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>