Ons Altın Kritik Eşiğini Aşabilecek Mi

Küresel piyasalar yeni haftaya bir miktar pozitif başlasa da korona virüs salgınına ilişkin oluşan ikinci dalga endişeleri güvenli liman talebinin canlı kalmasına yol açıyor. Çin’in başkenti Pekin’de yeni vakalar baş gösterirken, şehirde tekrardan korona virüsü tedbir önlemleri yürürlüğe konuldu. Hükümet ve merkez bankalarından gelen teşvik adımları birbiri ardına sıralanırken, Fed elindeki tüm enstrümanları kullanmaya hazır olduğunu belirterek ABD ekonomisine ilişkin tedirginliği zayıflattı. Böylece Ons Altın fiyatlarında 1750 seviyesine yönelik bir atak oluşurken bu seviyenin aşılması ile değerli metalin yukarı yönlü eğilimine ivme kazandırdığı görülüyor. Dolar endeksi tarafına bakacak olursak, korona virüs salgını vakalarında tekrardan artış meydana gelmesi ile oluşan likidite endişesi endeksin kazançlarına hız kazandırdığı görülüyor. Bu görüntü Ons Altın’daki alım potansiyelini zayıflatırken, ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 0,70 seviyesindeki seyrini koruyarak değerli metal yükselişlerini pek avantajlı duruma getiremiyor. Korku endeksi olan VIX endeksinin de bugünkü görüntüsünde piyasalarda artan risk iştahı ile yüzde 1,6 düşüşle 34,6 seviyesine gerilediği görülüyor. 

ABD tarafında açıklanan makroekonomik verilerdeki pozitifliğin de piyasalardaki olumlu rehaveti arttırdığı söylenebilir. Ayrıca ABD Başkanı Trump’ın ikinci bir dalga şokunda ekonomiyi kapatmayı düşünmediğini açıklaması da ekonomide gelecek dönem oluşabilecek resesyona ilişkin endişeleri zayıflatıyor. ABD ve Çin arasındaki ticaret görüşmelerine ilişkin oluşan belirsizliğin ise Ons Altın fiyatlarındaki yükselişle paralellik gösterdiği söylenebilir. 

Ons Altın fiyatlarında özellikle bir süredir takip edilen 1750 eşiğinin kalıcı olarak aşılması ile yükseliş ivmesi hız kazanarak emtiada 1770 direncine yönelik atağı beraberinde getirebilir. Böylece Ons Altın’da kritik 1800 direnci üzeri fiyatlamaların oluştuğunu görebiliriz. Ancak bir süredir 1750 seviyesine yönelik ataklarında başarısız olan değerli metalde tekrardan bu seviye altı oluşabilecek geri çekilmede ise düşüşlerin seyri açısından 1725 ve 1700 desteklerini öncelikli olarak takip ediyoruz. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>