Dow Jones Endeksi Yükselen Kanalını Koruyor

Dünya genelinde korona virüsün ikinci bir dalga yaratacağına ilişkin artan beklentiler risk iştahını bozguna uğratırken, ABD Başkanı Trump’ın ABD ve Çin arasındaki ticaret anlaşmasının bozulmadığını belirtmesi sonrasında dün endekslerde alıcılı seyir artış gösterdi. Ayrıca beklentilerin üzerinde gelen makroekonomik verilerin de ekonomilerdeki canlanmaya işaret etmesi piyasalardaki iyimserliği arttırdı. Böylece S&P 500 endeksi yüzde 0,7 oranında değer kazanımı elde ederken, Nasdaq endeksi yüzde 1,1 artışla tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi. Dow Jones endeksinde ise kazançlar yüzde 0,6 artışla sınırlı bir ivme kaydetti. 

ABD ve Çin’de korona virüs vaka sayılarında tekrardan artış meydana gelirken, ABD Başkanı Trump’ın ABD ekonomisinin kapanmayacağına ilişkin açıklama gerçekleştirmesinin salgının endeksler üzerindeki olumsuz etkisini sınırladığı görülüyor. Ayrıca bugün ülke ekonomileri açısından önem arz eden imalat ve hizmet PMI aktivitelerinde meydana gelen toparlanmanın da piyasalardaki risk iştahı açısından pozitif katalizör ürettiği söylenebilir. 

Dow Jones’un sektörel görünümüne bakacak olursak, sanayi ve finans sektöründe meydana gelen yüzde 0,2’lik daralma endeks performansını zayıflatırken, bilgi teknolojisi sektörü yüzde 1,7 artışla endeksin günü pozitif bölgede tamamlamasına yol açtığı görülüyor. Özellikle şirketler bazında, Apple hisseleri yüzde 2,6, Microsoft hisseleri yüzde 2,8 ve Nike hisseleri yüzde 3,9 artışla endeks içerisinde en iyi performans gösteren şirketler arasında yer aldığı görülmekte. Caterpiller hisseleri ise yüzde 1,3 azalışla en zayıf performans gösteren şirket olarak dikkat çekerken, şirketin bugün seans öncesi fiyatlamasında yüzde 1,6 artıda yer alarak endekslerin yeni güne alıcılı bir seyir ile başlamasına ilişkin pozitif sinyal ürettiği söylenebilir. 

Tüm bu gelişmelerin akabinde yükselen kanal formasyonu içerisindeki hareketliliğini sürdüren endeksin 26 bin seviyesi üzeri görünümünü koruması alım potansiyelinin devamı açısından kritik. Bu kapsamında ise 200 günlük üssel hareketli ortalma seviyesi olan 26.308 direnci ile endeksin 27.000-28.000 direnç bölgesine yönelik atağa geçtiğini görebiliriz. Ancak olası bir kar realizasyonunda ise aşağıda 24.000 destek eşiğine dikkat etmekte fayda var. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>