Sabah Bülteni | 22.06.2020

Borsalar Haftaya Dalgali Bi̇r Seyi̇rle Başladi

TÜRKİYE: Cuma günü yurtiçinde veri akışı sakindi. Merkez Bankası, Çin Merkez Bankası 2019 yılında yenilenen swap (para takası) anlaşması çerçevesinde Çin Yuanı (CNY) fonlamasının ilk kullandırımlarının 18 Haziran’da yapıldığını bildirdi. Bu sayede ilgili bankalar aracılığı ile çeşitli sektörlerdeki Türk şirketleri, Çin’den ithalatlarını CNY cinsinden ödeme yaparak gerçekleştirmiştir. TCMB, uluslararası ticaret ödemelerinin yerel para birimleri ile yapılmasının yanı sıra swap anlaşmalarını ve bu kaynaklarının kullanımını desteklemeye devam edecektir denildi. Merkez Bankası, döneme özgü kredi talebini karşılamada bankalara esneklik sağlamak amacıyla; yıllık reel kredi büyüme oranı % 15’in üzerinde olan bankaların zorunlu karşılık teşviklerinden faydalanabilmeleri için sağlamaları gereken uyarlanmış reel kredi büyüme oranının % 15’ten küçük olma koşulunun, yılsonuna kadar geçici bir süre için uygulanmamasına karar verdi. Bu döneme özgü kredi talebini karşılamada bankalara esneklik sağlamak amacıyla  zorunlu karşılıkların yeniden düzenlendiği bildirildi. BİST100 endeksi küresel borsalara paralel yükselişini sürdürürken USD/TRY’de yatay tablo devam ediyor. 

Bugün yurtiçinde Haziran ayına ait tüketici güveni açıklanacak. Geçen ay veri 59.5 olarak gerçekleşmişti. Verilerdeki karışık tablo devam ederken piyasanın rayına oturmasını takip ediyoruz. 

ABD: Cuma günü ABD’de Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, ABD’nin kredi notunu “Aaa” ve not görünümünü “durağan” olarak teyit etti. Moody’s’ten yapılan açıklamada, ABD’nin istisnai ekonomik gücü, kurumsal sağlamlığının yüksek olması, dolar ile ABD tahvil piyasasının küresel finansal sistemdeki benzersiz ve merkezi rolünün mevcut kredi notunu desteklediği bildirildi. Çin Sağlık Bilimleri Akademisi bünyesindeki Tıbbi Biyoloji Enstitüsü (IMBCAMS) tarafından yürütülen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşı adayının klinik deneylerinde ikinci aşamaya geçildiği bildirildi. Bu aşamada aşının sağlıklı insanların bağışıklık sistemindeki etkileri değerlendirilecek. Çinli ilaç şirketi Sinavoc Biotech, 16 Haziran’da “CoronaVac” adını verdiği Kovid-19 aşı adayı için yürüttüğü 1. ve 2. aşama klinik denemelerden olumlu sonuç aldığını açıklamıştı. Bu habere ragmen borsaların Cuma günü sert bir şekilde düştüğünü ve açılışta satışın devam ettiğini gördük. 2 Fed yetkilisi geçen haftaki konuşmalarında koronavirüs pandemisi sonrası ekonomik toparlanma konusunda endişelerini dile getirirken virüs kontrol altına alınmazsa işsizlik oranının daha da artacağı uyarısı yaptı. Powell, Rosengren ve diğer Fed yetkilileri daha fazla mali ve para politikası desteğinin gerekebileceğine vurgu yaptı. Dolar endeksinde Cuma günü yükseliş devam ederken haftaya dolar endeksinin düşüşler başladığını izliyoruz.

Bugün ABD’de mevcut konut satışları açıklanacak.

EURO BÖLGESİ:  Cuma günü Euro Bölgesi’nde veri akışı zayıftı. Avrupa Birliği üyesi 27 ülke lideri, Corona virüsünün yarattığı ekonomik sarsıntının etkilerini azaltarak, ülke ekonomilerinin yeniden ayağa kaldırılmasını öngören 750 milyar Euro’luk  yardım paketi üzerinde anlaşamadı. Temmuz ayı ortasında Brüksel’de liderlerin planı yüz yüze tartışabileceği yeni bir zirve toplayacağını açıkladı.​ Hollanda, Avusturya, İsveç ve Danimarka, 500 milyar Euroluk hibe içeren planın, hem büyüklüğüne, hem dağıtımına, hem de ödeme biçimine karşı olduklarını dile getirdi. Paketin geçmesi halinde en büyük parasal destek koronavirüsten en çok etkilenen ülkeler olan İspanya ve İtalya’ya yapılacak. 

Bugün Euro Bölgesi’nde tüketici güveninin – 15 puan açıklanması beklenirken Almanya’dan Bundesbank aylık raporunu açıklayacak. 

İNGİLTERE:  Cuma günü İngiltere’de açıklanan perakende satış verileri beklentilerin neredeyse iki katı kadar % 12.0 olarak açıklandı. Ancak Perşembe günü yapılan varlık satın alım programının yansımaları sürerken paritede de düşüşler hız kazandı. Cuma günü konuşan Başbakan Boris Johnson, Eylül ayında herkesin okullara geri dönmesini istiyorum derken ekonomide toparlanmanın küçük işaretlerini gördüklerini belirtti. Johnson ayrıca ülke genelinde kapatma yerine yerel tedbirleri kullanabileceğimiz bir aşamaya doğru ilerlediklerini söylerken ekonomik kayıpları geri almak acı verici ve pahalı olacağını dile getirdi. 

Bugün İngiltere’de CBI endüstriyel sipariş beklentileri açıklanacak. 1.2335 desteği Gbp/Usd paritesinde kritik olacaktır. 

PETROL: Cuma günü ABD’de Baker Hughes tarafından açıklanan haftalık petrol kuyu sayıları 13 adet azalışla birlikte 266 adete gerilerken petrol fiyatlarındaki yükselişe ragmen petrol çıkarım maliyetlerinin halen tam olarak karşılanmadığını izliyoruz. Cuma günü önemli direnç seviyelerinden dönüş yaşadık. USOİL’de 40.62’nin üstünde alımlar güçlenecekken 38.70 altında satışlar hızlanabilir. Teknik seviyeleri yakından takip edeceğiz. 

USD/TRY  

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 6.8520 seviyesinin kırılması halinde önce 6.8660 ve arkasından 6.9375 direncine doğru alımlar yaşanabilir. Aşağıda ise 6.8335 seviyesinin kırılması halinde önce 6.8175 ve arkasından 6.7695 desteğine kadar düşüş yaşanabilir. 

EUR/USD

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1.1168’in kırılması halinde önce 1.1144 ve arkasından 1.1115 seviyesine kadar düşüş yaşanabilir. Yukarıda ise 1.1206 seviyesinin kırılması halinde önce 1.1234 ve arkasından 1.1275 direnci test edilebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 1752 direncinin kırılması halinde önce 1758 ve arkasından 1765 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir. Aşağıda ise 1742 desteğin altında önce 1733 ve arkasından 1727 seviyesine kadar gerileme görülebilir. 

GBP/USD

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1.2335 desteğinin altında önce 1.2275 ve arkasından 1.2232 desteğine kadar düşüşler yaşanabilir. Yukarıda ise 1.2407 seviyesinin üzerinde 1.2453 ve arkasından 1.2490 direnci test edilebilir. 

DAX

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 12.325 seviyesinin kırılması halinde önce 12.433 ve arkasından 12.667 direncine doğru alımlar yaşanabilir. Aşağıda ise 12.160 seviyesinin kırılması halinde önce 11.982 ve arkasından 11.869 desteğine kadar düşüş yaşanabilir. 

USOİL 

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 39.54 desteğinin altında önce 39.15  ve arkasından 38.53 seviyesine kadar düşüşler izlenebilir. Yukarıda ise 40.16 direncinin üzerinde önce 40.62 ve arkasından 41.78 direncine doğru alımlar yaşanabilir.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>