Gram Altın’da Yükseliş Eğilimi Korunuyor

Küresel piyasalar yeni haftaya risk iştahı bir miktar yüksek başlarken, piyasalardaki güvenli liman talebinin de kısmi oranda da olsa korunmaya devam ettiğini görüyoruz. Korona virüs salgını ile ilgili olarak ikinci dalga endişeleri piyasalardaki olumlu rehaveti zayıflatırken, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s ABD ekonomisine ilişkin kredi notunu “Aaa” ve not görünümünü “durağan” olarak teyit etti. Özellikle ABD’nin güney eyaletlerinde artan vaka sayısının da ABD ekonomisine ilişkin piyasaları tedirgin ettiği görülüyor.  Bu gelişmelerin akabinde Ons Altın fiyatlarında oluşan pozitiflik ile Gram Altın fiyatlarındaki yükseliş potansiyeli tetiklenirken, kur tarafının yükselişlerinde bir miktar zayıf kaldığı görülmekte. Böylece Gram Altın’da oluşan yukarı yönlü eğilimin de 385,0 seviyesine yönelik ataklarla sınırlı kaldığı görülüyor. 

Kur tarafına bakacak olursak, geçtiğimiz hafta 6,85 seviyesine yönelik denemeler içerisinde yer alan Dolar/TL bu seviye üzerine yerleşme çabalarında başarılı olamadı. Ancak fiyatların 6,75 seviyesi üzerinde kalması düşüş potansiyeli açısından zayıf katalizör üretiyor. Bu kapsamda Gram Altın fiyatlarında da yükseliş eğilimi hız keserken, değerli metalin tekrardan ana rekor direnci olan 397,0 seviyesine yönelik ataklarını sıklaştırdığı görülmekte. 

Ekonomilerde atılan normalleşme adımları sonrasında artan canlılık ile makroekonomik verilerde dikkat çeken toparlanma hareketinin de Gram Altın fiyatlarındaki yükselişi baskıladığı söylenebilir. Ancak yine de uzun süredir ataklarında zayıf kaldığını düşündüğümüz Ons Altın’daki 1750 eşiğinin geçilmesi Gram Altın fiyatlarındaki yükseliş hareketine ani ivme kazandırabilir. Dolar endeksi ise küresel ölçekte koruduğu kazançlı görüntüsü ile değerli metali bir miktar baskılıyor ancak ABD – Çin arasındaki ilişkilerin oluşturduğu belirsizliğin ABD Başkanı Donald Trump’ın sert açıklamaları ile tetiklenmesi ise güvenli liman talebini tetikliyor. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin ise yükselişlerinde bir miktar baskı altında kaldığı görülüyor.

Gram Altın fiyatlarının özellikle 375,0 seviyesi üzerinde kalması alım potansiyelinin 385,0 seviyesine varan atağı beraberinde getirdiği görülmekte. Bu seviyenin üzerinde ise 390,0 ve 397,0 direnç seviyeleri Gram Altın fiyatlarındaki yükseliş kademeleri olarak dikkat çekiyor. Özellikle değerli metalin 375,0 desteği altına sarkma gerçekleştirmesi ihtimalinde ise 370,0 ve 362,0 destekleri önemli hareket alanları olarak güncelliğini koruyor. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>