EURUSD Paritesinde Kazançların Yerini Kayıplar Aldı

Piyasalarda Kovid-19 salgınında ikinci dalga boyutuna ilişkin artan endişeler devam ederken, dün İngiltere Merkez Bankası’ndan da gelen varlım alım programını arttırma kararı ile merkez bankalarının piyasaları destekleyici teşvik hamlelerine devam ettiği görülüyor. İngiltere Merkez Bankası haziran ayı toplantısında politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0,1 seviyesinde sabit bıraktı, varlık alım programını ise 100 milyar sterlin artırarak 745 milyar sterline yükseltti.  Bu karar sonrasında piyasalardaki risk iştahı bir miktar zayıf seyrederken, Avrupa piyasaları oldukça satıcılı seyretti. ABD tarafında Dow Jones endeksi harici diğer endeksler günü alıcılı bir görüntü ile tamamlarken, Japonya’da çekirdek enflasyonda yaşanan daralma ile Asya piyasalarında da karışık bir seyir hakim.  

Dün ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları 1,5 milyonun üzerine tırmanırken, Philadelphia Fed İmalat Endeksi 27,5 ile beklentilerin üzerinde açıkladı. Gerek korona virüse ilişkin oluşan ikinci dalga endişesi gerekse ABD’de açıklanan makroekonomik verilerin toparlanma göstermesi ile paritede 1,14 seviyesinden gelen dönüşlerle 1,12 desteğine yönelik geri çekilme hareketi oluştu. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Kovid-19 salgınının, ekonomilerin, toplumların ve şirketlerin faaliyetlerini temelden değiştirebilecek oranda bir etki yaratacağını dile getirdi.  Dolar tarafındaki pozitifliği bir miktar da ABD Başkanı Trump’ın ikinci bir dalga şoku yaşansa dahi ekonomiyi kapatmayacağız açıklaması etkili oldu. Ayrıca Fed Başkanı Powell’ın bu zamana kadarki teşviklerine artı olarak ekonomide kırılganlık yaşanması durumunda ellerindeki tüm enstrümanları kullanmaya hazır olduklarını belirtmesi de önemli gelişmeler arasında yer aldı. Bugün piyasalar veri akışı açısından oldukça sakin ancak Fed Başkanı Powell’ın tekrardan konuşma gerçekleştirecek olması piyasalardaki tansiyonu artttırabilir. 

Tüm bu bilgiler ışığında EURUSD paritesinde oluşan dolar baskısı ile fiyatların 1,12 seviyesine yönelik aşağı yönlü atağa geçmesi düşüşlerin devamı açısından oldukça belirleyici. Özellikle paritede bu seviye altı oluşabilecek bir  fiyatlamada tekrardan 1,11-1,10 kritik desteklerini kademeli olarak izliyoruz. Paritede güçlü bir destek konumunda bulunan 1,12 seviyesinden gelebilecek olan dönüşlerde ise 1,1250 kısa vadeli destek, bu seviye üzerinde ise 1,13 direncini öncelikli olarak izliyoruz. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>