BOE Sonrası GBPUSD’de Geri Çekilmeler Hız Kazandı

İngiltere Merkez Bankası (BOE) dünkü para politikası toplantısında faizleri sabit tutarak varlık alım programını beklentiler doğrultusunda 10 milyar sterlin artırarak 745 milyar sterline yükseltti. Banka toplantı kararına ek olarak İngiliz ekonomisinde olumsuz şartların beklenenden daha hafif olabileceğini ve karantina uygulamasının gevşetilmesi ve ekonominin yeniden açılmaya başlamasıyla tüketicilerin harcamalarında iyileşmeye yönelik işaretlerin görüldüğünü belirtti. 

BOE ayrıca, İngiltere ekonomisi Mart ayında yüzde 6, Nisan ayında ise yüzde 20 oranında daralma gösterirken, korona virüs salgını etkisiyle gelecek döneme ilişkin toparlanma ivmesi işaretlerinin görüldüğüne işaret etti. Ancak korona virüs salgınının yarattığı belirsizliğe dikkat çeken BOE,  ekonomideki toparlanmanın salgın sürecine bağlı olarak belirleneceğini belirtti. İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, enflasyonda hafif gerileme meydana gelmesini oldukça olağan değerlendirdi. Bu gelişmelerin akabinde Sterlin tarafında oluşan tansiyon ile paritede kritik 1,25 seviyesi altı fiyatlamalar gündeme geldi. 

İngiltere Başbakanı Boris Johnson bugün yapmış olduğu açıklamasında, ekonomik maliyetin devasa olacağını ve Eylül ayında tüm öğrencilerin okula dönmesini beklediğini açıkladı. İngiltere ekonomisini esnek olarak değerlendiren Johnson’ın bu zor zamanların aşılacağına ilişkin iyimser bir tavırda olduğu da dikkat çekti. 

ABD tarafına bakacak olursak, Başkan Trump’ın ikinci bir salgın şokunda ekonomiyi kapatmayı planlamadığını açıklaması sonrasında dolar tarafı güçlü duruşunu sürdürüyor. Ayrıca ABD’de açıklanan verilerin başta perakende satışlar olmak üzere ekonomik görünümde toparlanmaya işaret etmesinin de dolar tarafında olumlu etkileri hissediliyor. Sterlin’in BOE toplantısı sonrasında kırılganlığını arttırmış olmasının da Dolar tarafını avantajlı duruma getirdiği görülmekte. 

Tüm bu gelişmeler akabinde paritenin bir süredir 1,2750 direnci üzeri ataklarını sıklaştırmasına rağmen yaklaşık 1 haftalık periyotta tekrardan 1,25 desteği altına sarkma gerçekleştirdiği görülmekte. Paritede özellikle 1,2380 desteğinin geçilmesi ile düşüşler 1,2250 eşiğine dek sürebilir. Paritenin 1,2380 desteğinden yaşayabileceği dönüşlerinde ise 1,25 seviyesinin aşılması mümkün olmadıkça yükselişlerin sınırlı kalacağını düşünüyoruz. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>