Sabah Bülteni | 18.06.2020

 Gözler İngi̇ltere Merkez Bankasi Fai̇z Kararinda 

TÜRKİYE: Dün yurtiçinde veri akışı sakindi. BİST100 endeksi küresel borsalara paralel hafif alıcılı seyrederken USD/TRY’de de yatay eğilim devam etti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün yaptığı açıklamalarda artan vaka sayılarıyla ilgili sürpriz olmadığını beklenen sınırda olduklarını ifade ederken bu sınırı aşmamak vatandaşın elindedir dedi. 3 büyük ile maske zorunluluğu getirilirken 9 ile de girişler çıkışlar yasaklandı. Bu süreçte sokağa çıkma yasağını düşünmediklerini de kaydetti. Ticaret Bakanlığı, Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkındaki yönetmelikte değişikliğe gitti. Havayolu, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt içindeki harcamaların taksit süresi 18 aya çıkarıldı.

Bugün yurtiçinde veri akışı sakin. Usd/Try’de yükseliş beklentimizi koruyoruz.

ABD: Dün ABD’de konut piyasasına ilişkin gelen verilerde konut başlangıçları beklentilerin altında 0.97 milyon adet ve yapı ruhsatları da beklentiler paralelinde 1.22 milyon adet olarak gerçekleşti. Fed Başkanı Jerome Powell, ABD ekonomisinin koronavirüs krizinin en kötü döneminde toparlanmaya başladığını, ancak yaklaşık 25 milyon Amerikalının işlerini kaybettiğini ve salgının sürdüğünü söylererek, daha fazla yardıma ihtiyaç olduğunu vurguladı. Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nden Kongre üyelerine yaptığı konuşmada ekonominin uzun dönem için para politikasının desteğine  ihtiyaç duyacağını, faiz oralarını düşük tutmanın yanında, varlık alımları ve kredilerle destek sağlayacaklarını belirtti. Başkan Trump ise, birçok eyalette yeni koronavirüs vakası sayısında artış rapor edilmesine karşın ABD’nin işletmeleri yeniden kapatmayacağını söyledi. Ayrıca Trump, Uygur Türklerine yönelik baskı politikalarından dolayı Çinli yetkililere yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısını onayladı. Bu durum Çin’le-ABD arasında gerginlik yaratmaya devam ediyor. 

Bugün ABD’de Philadelphia Fed imalat endeksinin – 23 puan açıklanaması beklenirken, işsizlik başvurularının 1.300K gelmesi ve Fed üyelerinden Mester’in konuşma yapması beklenmekte. Dolar endeksindeki yükseliş beklentimizi koruyoruz.

EURO BÖLGESİ:  Dün Euro Bölgesi’nde Avrupa Merkez Bankası’nın da yakından takip ettiği enflasyon verileri açıklandı. TÜFE yıllık bazda % 0.1 açıklanırken çekirdek TÜFE’de yıllık bazda % 0.9 olarak gerçekleşti. Veriler beklentiler dahilinde geldi. Dün Eur/Usd paritesinde volatilite düşüktü. AB Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen, AB’nin İngiltere ile ortak bir zemin bulmak konusunda “yaratıcı” olmaya ve bir ticaret anlaşmasına varmaya hazır olduğunu, ancak  “herkese eşit şartlar, eşit rekabet şartları” olmadan bir anlaşmanın olamayacağını söyledi.

Bugün Euro Bölgesi’nde Avrupa Merkez Bankası’ndan ekonomik bülten yayınlanacak. Özellikle İngiltere Merkez Bankası’nın yapacağı faiz toplntısında Brexit’e dair yapacağı açıklamalar euroyu da etkileyebilir. Teknik anlamda üçgen içinde hareket eden Eur/Usd paritesinde 1.1220 altında satış baskısı sertleşebilir. 

İNGİLTERE:  Dün İngiltere’de açıklanan enflasyon verilerinde TÜFE beklentiler dahilinde % 0.5 olarak açıklanırken çekirdek TÜFE beklentilerin altında  % 1.2’ye geriledi.  Bunun yanında ÜFE girdi, ÜFE çıktı ve perakende fiyat endeksi verilerinin de beklentilerin altında geldiğini izledik. Gelen veriler sterlin üzerinde aşağı yönlü baskı yarattı. Böylelikle İngiltere’de enflasyon koronavirüs salgınının global ekonomide talebi zayıflatması ve petrol fiyatlarını düşürmesi sonrasında Mayıs ayında Haziran 2016’dan bu yana görülen en düşük seviyeye indi.

Bugün İngiltere’de gözler faiz kararında olacak. Faizlerin % 0.10’da sabit bırakılacağını düşünüyoruz. Ancak piyasa beklentileri varlık satın alım programının 645 milyar sterlinden 745 milyar sterline 100 milyar sterlin artırılması yönünde. Dün gelen enflasyon verilerinin ardından İngiltere Merkez Bankası daha sert bir parasal genişleme de uygulayabilir.  Ayrıca hem faiz açıklamasının hem varlık sayın alım programının kaç üyenin oyuyla alınacağı da piyasa üzerinde etkili olabilir. Gbp/Usd paritesinde 1.2453 önemli bir seviye. Bu seviyenin kırılması halinde satışlar ön plana çıkacakken bu seviyenin üzerinde alımlar ön planda olacaktır.

PETROL: Dün ABD’de Enerji Bilgi İdaresi tarafından açıklanan haftalık ham petrol stokları beklentilerin üzerinde 1.2 milyon varil artış gösterdi. Stoklarda görülen artış petrol fiyatlarının yükselmesinin önünü kesmiş gözüküyor. Dün Rusya’da konuşan Enerji ve Petrol Bakanı Novak, petrol fiyatının 50 dolar civarında olmasının Rusya ekonomisi için uygun olduğunu yüksek petrol fiyatlarının talebi düşürmesinden dolayı kendileri için pozitif olmadığını ifade etti. Suudi Arabistan ile ilişkilerinin gayet iyi olduğunu ve devam ettiğini söylerken global petrol talebinin Nisan ayında dip yaptığını, Mayıs’ta toparlanma işaretleri gördüğünü belirtti. Ayrıca Novak OPEC ve diğer üretici ülkeler arasında imzalanan üretim kesintisi anlaşmasına Rusya’nın % 89’luk bir oranla uyduğunu söyledi. Petrol fiyatlarında borsalara parallel aşağı yönlü eğilimin hızlanmasını bekliyoruz. Ancak teknik seviyelere dikkat edeceğiz. 

USD/TRY  

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 6.8575 seviyesinin kırılması halinde önce 6.9180 ve arkasından 6.9375 direncine doğru alımlar yaşanabilir. Aşağıda ise 6.8345 seviyesinin kırılması halinde önce 6.8130 ve arkasından 6.7695 desteğine kadar düşüş yaşanabilir. 

EUR/USD

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1.1220’nin kırılması halinde önce 1.1146 ve arkasından 1.1066 seviyesine kadar düşüş yaşanabilir. Yukarıda ise 1.1272 seviyesinin kırılması halinde önce 1.1305 ve arkasından 1.1421 direnci test edilebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 1733 direncinin kırılması halinde önce 1745 ve arkasından 1765 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir. Aşağıda ise 1722 desteğin altında önce 1712 ve arkasından 1704 seviyesine kadar gerileme görülebilir. 

GBP/USD

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1.2525 desteğinin altında önce 1.2453 ve arkasından 1.2385 desteğine kadar düşüşler yaşanabilir. Yukarıda ise 1.2587 seviyesinin üzerinde 1.2633 ve arkasından 1.2681 direnci test edilebilir. 

DAX

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 12.350 seviyesinin kırılması halinde önce 12.433 ve arkasından 12.565 direncine doğru alımlar yaşanabilir. Aşağıda ise 12.155 seviyesinin kırılması halinde önce 11.870  ve arkasından 11.590 desteğine kadar düşüş yaşanabilir. 

USOİL 

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 37.46 desteğinin altında önce 36.63 ve arkasından 36.00 seviyesine kadar düşüşler izlenebilir. Yukarıda ise 38.23 direncinin üzerinde önce 39.00 ve arkasından 39.94 direncine doğru alımlar yaşanabilir.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>