İNGİLTERE MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI RAPORU

• İngiltere Merkez Bankası (BOE) beklenildiği gibi faizlerde herhangi bir değişikliğe gitmeyerek faizleri % 0.10 seviyesinde sabit bıraktı.

• Banka varlık satın alım programını 645 milyar sterlinden 745 milyar sterline artırarak 100 milyar sterlinlik yeni parasal genişleme programı açıkladı.

• Faiz kararı 9 üyenin tamamının oyuyla oy birliği ile alınırken varlık satın alım programının artırılması ise 8’e karşı 1 oyla kabul edildi. İngiltere Merkez Bankası üyesi Haldane değişim olmaması için oy kullandı.

• BOE, varlık alım miktarının orta vadede enflasyon hedefinin yakalanması için artırıldığını bildirdi. Para Politikası Komitesi gelişmeleri yakından izlemeye devam edeceğini ve % 2 enflasyon hedefine dönüşü sağlamak için gerektiğinde daha fazla adım atmaya hazır olduğunu ifade etti.

•Para Politikası Komitesi riskli varlık fiyatlamalarının Mart’taki dip seviyelerden toparlandığını, yine de korona virüs salgını konusundaki haber akışına duyarlı kalmaya devam ettiğini söyledi.

• Son gelen verilerin, yılın ikinci çeyreğinde küresel ekonomide ki daralmanın beklentiden daha az keskin olacağına işaret ettiği vurgulandı.

 

 

GBP/TRY

GBP/TRY’de uzun vadeli yükseliş beklentimizi koruyoruz. Sarı ile gösterdiğimiz üçgenin kırılmasıyla başlayan yükselişte orta vadede yeni tarihi zirve görülebilir. Aşağıda 8.2620 desteğinin kırılması halinde önce 8.1413 ve arkasından 7.9000 desteğine kadar düşüş yaşanabilir. Paritede yukarıda ise 8.6780 seviyesinin üzerinde önce 9.0730 ve arkasından 9.5000 direncine doğru alımlar yaşanabilir.

 

GBP/USD

Teknik olarak baktığımızda GBP/USD paritesinde üçgen içinde fiyatlama hareketleri devam ediyor. 1.2453 seviyesinin üzerinde alıcılı 1.2453 seviyenin kırılması halinde satıcılı bir piyasa bekliyoruz. Aşağıda 1.2453 desteğinin kırılması halinde önce 1.2280 ve arkasından 1.2164 desteğine doğru düşüşler yaşanabilir. Yukarıda ise 1.2560 seviyesinin üzerinde önce 1.2680 ve arkasından 1.2862 direncine doğru alımlar görülebilir.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>