DAX Endeksi 12.420 Seviyesi Üzerine Yerleşti

Hafta genelini artan Kovid-19 vakaları nedeniyle merkez bankaları desteği ile geçiren piyasalarda risk iştahı oldukça yüksek seyretmişti. Çin’in başkenti Pekin’de artan Kovid-19 vakalarının piyasalarda virüse ilişkin ikinci bir dalga şoku ihtimalini gündeme getirdiği görülmekte. Böylece salgının hala bertaraf edilemiyor oluşu endeksler üzerinde hafif tansiyon yaratmaya devam ediyor. Diğer taraftan Almanya hükümetinin de ekonomiyi teşvik edici hamlelerini sürdürmesi endeks tarafında yaşanan kısa vadeli geri çekilme hareketini sınırlı kılıyor. Ancak ABD ve Avrupa tarafında açıklanan makroekonomik verilerin beklentilerin üzerinde gelmesinin de piyasalardaki iyimserliği tetiklediği söylenebilir. Bu gelişmelerin akabinde ABD piyasaları haftayı oldukça alıcılı bir görüntü ile tamamlarken, dünkü seansını karışık bir seyirle tamamladı. Asya piyasalarında ise daha çok satıcılı bir seyrin hakim olduğu görülmekte. Bu görüntüye rağmen DAX endeksinin günü yüzde 0,5 artışla 12.382 seviyesinde tamamladığını görüyoruz. 

Fed Başkanı Powell ise Kongre’de gerçekleştirdiği konuşmasında, ekonomilerdeki toparlanmaya ilişkin belirsizliğin sürdüğüne dikkat çekti.  Bu gelişmelerin yanısıra Almanya ZEW endeksinin 63,4 ile bir önceki ayın oldukça üzerinde gerçekleştiğini görüyoruz. Bu veri sonrasında Almanya ZEW Başkanı Wambach’ın 2020 yazında ekonomik gerilemenin sona ereceğine ilişkin iyimser görüşte bulunmasının endeks yükselişlerini desteklediği söylenebilir. Alman ekonomik düşünce kuruluşu RWI ise Alman ekonomisinin 2020’de yüzde 5,8 oranında daralma göstereceğini belirtirken, 2021 yılında ise yüzde 6,4 oranında bir büyüme beklendiğini açıkladı. Almanya Maliye Bakanı ise sunulan teşvik paketleri ile Berlin’in krizden çıkması için her türlü enstrümanı kullanacaklarına işaret etti. Ayrıca Maliye Bakanı korona virüsün ikinci bir dalgasının yaşanması durumunda gerekli mali alanı bulundurduklarını belirtti.

DAX endeksinin sektörel dağılımına bakacak olursak, endeks yükselişlerini teknoloji ve iletişim sektörlerindeki artış tetiklerken, finans sektörünün bir miktar zayıf görüntü içerisinde yer aldığı görülmekte. Bu gelişmelerin akabinde yükselişlerine hız kazandırarak 12 Bin seviyesi üzerine yerleşen endeksin 12.500 ve 12.800 direnç seviyeleri ile beraber yukarı yönlü eğilimini arttırması beklenebilir. Böylelikle endeksin daha önce düzeltme hareketi içerisine girdiği 12.800 direncini aşması endekse yeni bir alım potansiyeli kazandırabilir. Olası bir geri çekilme hareketine bağlı olarak ise 12.000 ilk destek noktası olarak güncelliğini korumakta. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>