BOE Sonrası GBPTRY Paritesi Yükselişlerinde Israrcı

Korona virüs salgınında Çin’in başkenti Pekin’de tekrardan vaka sayılarının görülmesi ile tedbir önlemlerinin tekrardan sıklaştırılması sonrasında piyasalardaki risk iştahı zayıflık gösterdi. Böylece hükümet ve merkez bankalarının ekonomileri destekleyici adımlarına takiben İngiltere Merkez Bankası (BOE) finansal istikrarı korumak amaçlı faizleri yüzde 0,1 oranında sabit tutarken, varlık alım programını 750 milyar sterlin seviyesine yükseltti. Bu gelişme sonrasında Sterlin varlıkları üzerinde meydana gelen değer kazanımı ile GBPTRY paritesinde 8,50 seviyesi üzerine varan oranda yükseliş hareketi oluştu. 

BOE ayrıca açıklamalarında, komitenin varlık alım programını inceleme altında tutmayı sürdüreceğine dikkat çekerken, gelecek çeyrekte istihdam piyasasının zayıf olmasını beklediklerini açıkladı. Ayrıca İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey ise enflasyonun yakın vadede hafif bir gerileme kaydetmesini beklediklerini dile getirdi. 

Yurtiçi fiyatlamalara bakacak olursak, korona virüs salgını kapsamında normalleşme adımları devam ederken, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk işten çıkarmayı engelleyen düzenlemeyi üç ay daha uzatacaklarını açıkladı. Ayrıca Sosyal Koruma Kalkanı kapsamında toplam 20.5 milyar TL’ye yakın nakdi destek yardımının da yapıldığını açıkladı. Türk Lirası hafta genelinde yatay bir görüntü içerisinde yer alsa da Dolar varlıkları üzerinde oluşan değer kazanımının gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde oluşturduğu baskıdan etkilenmişe benziyor. 

Bir süredir 8,50 seviyesine yönelik atak içerisinde yer alan GBPTRY paritesinde alımların 8,62 direnci üzerini test etmesiyle yükselişlerini 8,75 direncine dek sürdürmesi beklenebilir. Paritenin ana destek noktası ise 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 8,3915 eşiğini takip ediyoruz. Ancak paritenin özellikle 8,50 seviyesi üzerine yerleşmiş olması alıcılı görüntünün hız kazanması açısından belirleyici olduğu söylenebilir. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>