BİST100 Endeksi 110 Bin Seviyesi Üzerine Yerleşti

Dün ABD piyasaları Fed’den gelen piyasaları destekleyici hamle sonrasında günü değer kazanımı ile tamamladı. Fed, piyasa likiditesi ve büyük işverenler için kredi mevcudiyetini desteklemek amacıyla şirket tahvili alacağını belirtti. Fed ayrıca bankaları da küçük ve orta boy işletmelere kredi sağlayan programa dahil ettiklerini dile getirdi. Bu gelişmenin akabinde ABD endekslerinin genelinde yüzde 2’ye yaklaşan oranda değer kazanımının gerçekleştiği görülmekte. Ayrıca ABD ve Avrupa’da açıklanan makroekonomik verilerin pozitif seyrinin de endekslerdeki pozitif görüntüyü arttırdığı söylenebilir. Japonya Merkez Bankası toplantısı sonrasında Asya borsalarında da pozitif bir görüntü hakim iken, piyasalarda korona virüs ile ilgili olarak oluşan ikinci dalga endişeleri bir miktar zayıflamışa benziyor. Bu gelişmelerin akabinde BİST100 endeksinin de günü yüzde 1,26 artışla 110.939 seviyesinden tamamladığını görüyoruz. Bankacılık endeksi yüzde 1,52 artışla 18.1 milyar TL işlem hacmine ulaşırken, sanayi endeksi ise yüzde 1,45 oranında yükseliş gerçekleştirdi. Sektörel dağılıma bakacak olursak ise emlak sektörü yüzde 2,96 ve sağlık sektörü yüzde 2,84 artışla endeksin performansını yukarı yönlü tetiklediği görülmekte. 

Fed Başkanı Powell ise Senato Bankacılık Komitesi’nde yaptığı yarıyıl konuşmasında ekonomik toparlanmanın zamanlamasına ve gücüne ilişkin ciddi belirsizliklerin oluştuğuna dikkat çekti. Powell ayrıca küçük işletmelerin salgından daha çok etkilendiğini dile getirirken, üretim ve istihdam tarafının beklentilerin çok altında kaldığını belirtti. Çin’in başkenti Pekin’de ise artan Kovid-19 vakaları sonrasında endekslerin yükseliş ivmesinde bir miktar hız kestiği söylenebilir. Böylece Asya piyasalarının haftanın 3. İşlem gününe karışık bir sevyir içerisinde başladığı görülüyor. 

Yurt içinde, BIST 100 endeksi 110.000 seviyesi üzerine yerleşerek pozitif görüntüsünü korumaya devam ederken, Dolar/TL’nin 6,84 direncini aşmakta bir miktar zorlandığı görülüyor. Endeksin teknik açıdan 110.000 seviyesi üzerindeki görünümünü koruması ile yükselişlerine 112.500 ve 115.500 direnç seviyeleri ile hız kazandırması beklenebilir. Endeksin olası bir 110.000 seviyesi altına sarkma gerçekleştirmesi durumunda ise ana destek noktası olarak 108.000 seviyesini takip ediyoruz. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>