Dow Jones Endeksi 200 Günlük Hareketli Ortalamasına Odaklandı

Korona virüs salgınına ilişkin atılan normalleşme adımları sonrasında ikinci dalga endişeleri ile yeni haftaya bir miktar zayıf başlayan küresel piyasalarda Fed’in piyasayı destekleyici hamlesi sonrasında yükseliş hareketi gündeme geldi. Fed, bankanın İkincil Piyasa Kurumsal Kredi Tesisi (SMCCF) kapsamında şirket tahvili alarak portföy oluşturacağını açıklaması sonrasında ABD endekslerinde yükselişler hız kazandı. Ayrıca Fed korona virüs salgınının ekonomi üzerindeki olumsuz etkisini hafifletmek amacıyla işletmelere yönelik yürürlüğe koyduğu kredi programı kapsamına bankaları da dahil ettiğini açıkladı. Bu açıklamanın akabinde gösterge endeksi olan S&P500’de yüzde 0,8 oranında değer kazanımı meydana gelirken, Nasdaq endeksi günü yüzde 1,4 oranında artıda kapadı. Dow Jones endeksi ise günü yüzde 0,6 artışla 25.763 seviyesi çevresinde tamamladı. 

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise bu yılın başından bu yana kötüleşen ABD-Çin ilişkilerini görüşmek üzere bu hafta Hawaii’deki bir ABD askeri üssünde Çinli bir heyetle görüşme gerçekleştireceğini belirtti. Bu gelişme iki ekonomi devi arasındaki ilişkilere ilişkin pozitif ışık yakarken, IMF Başkanı Kristalina Georgieva’nın birçok ekonomideki görünüme ilişkin tahminlerini aşağı yönlü revize edeceğini açıklaması sonrasında piyasalardaki risk iştahı zayıflık gösterdi.

Dow Jones endeksi içerisinde yer alan 30 hisseden 21’i günü artıda kapatırken, sektörel bazda temel maddeler sektörü yüzde 1,8 ve mali sektör yüzde 1,3 artışla günün kazanan sektörleri olarak yer aldı. Şirket bazında değerlendirme yapacak olursak, Goldman Sachs yüzde 2,3 ve Apple yüzde 1,2, 3M Company hisseleri yüzde 1,9 oranında değer kazanımı elde etti. Merck & Co. İse yüzde 2,9 ve Chevron yüzde 1,3 eksi ile endeks performansını aşağı yönlü tetikledi.

Dow Jones endeksinin teknik görünümünde ise, fiyatların 200 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 26.316 direnci üzerine yerleşmesi ile endeksin yükseliş potansiyeline hız kazandırması beklenebilir. Bu kapsamda endeksin yükseliş potansiyeli açısından ise kademeli olarak 27.000 ve 28.000 direnç seviyelerini takip ediyoruz. Ancak endekste oluşabilecek bir aşağı yönlü baskıda ise ilk destek seviyesi olarak 25.000 noktası altı kapanışlara dikkat etmekte fayda var. 

 

 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>