Gram Altın’da 375,0 Eşiği Korunuyor !

Gram Altın’da 375,0 Eşiği Korunuyor !

Çin’in başkenti Pekin’de artan korona virüs vakalarının piyasalarda salgına ilişkin ikinci bir dalga endişesini güçlendirmesi ile piyasalar yeni haftaya risk iştahı oldukça zayıf başladı. Böylece endeksler üzerinde oluşan tansiyon dikkat çekerken, dolara korona virüs riski nedeniyle artan talep Ons Altın’ı 1710 seviyesi altına taşıdı. Ayrıca ABD 10 yıllık tahvil faizleri ise yüzde 0,67 seviyesinde dengelenirken, piyasalardaki güven liman talebinin değerli metal tarafındaki pozitif etkisi zayıf kalıyor. Böylece Gram Altın’ın tekrardan 375,0 desteğini zorladığını görüyoruz. 

Gram Altın’ın bir diğer katalizörü olan Dolar/TL fiyatlarına bakacak olursak, yeni haftaya 6,84 atakları ile başlayan kurda yukarı yönlü eğilimin bir miktar sınırlı kaldığı görülmekte. Türkiye’de Mayıs ayı bütçe açığı 17,3 milyar TL açık ile bir önceki ayda yaşanan daralmaya oranla sınırlı toparlanma gösterdi. Ülkede merkezi yönetim bütçesi gelirleri ise Mayıs ayında 68,1 milyar TL ve giderler 85,4 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. Morgan Stanley’nin “Küresel Yıl Ortası Makro Görünüm” raporunda ise Türkiye ekonomisine ilişkin 2020 yılı içerisinde yüzde 4,8 oranında daralma beklendiği açıklandı. Morgan Stanley ayrıca TL’de yaşanan değer kaybı nedeniyle enflasyonist etkinin olası olduğunu belirtirken, düşük petrol fiyatları ve iç talepteki sert düşüşün dengelenmeyi tetikleyeceği yönündeki görüşünü paylaştı.  Bu gelişmelerin akabinde Dolar tarafının değer kazancını arttırmasına karşın kurdaki alım potansiyelinin TL’deki güçlü duruş nedeniyle sınırlandığı görülmekte. 

Gram Altın’ın teknik görüntüsünü değerlendirecek olursak, Dolar/TL’de meydana gelen geri çekilme potansiyeli ile fiyatlar 365,0 seviyesine dek geri çekilse de bu seviyenin 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesinin esnetilmesi ile beraber tekrardan 382,0 seviyesine yönelik yukarı yönlü atakları tetiklediği görülmekte. Özellikle gram altında 375,0 eşiğinin korunması ile alım potansiyeli 385,0 direnci ile hız kazanabilir. Aksi senaryoda 375,0 desteği altında oluşabilecek her kapanış değerli metalin kademeli olarak 370,0 ve 365,0 destek seviyelerine yönelik atağa geçmesine yol açabilir. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>