Dolar/TL’de 6,84 Direncini Aşma Çabası Dikkat Çekiyor !

Dolar/TL’de 6,84 Direncini Aşma Çabası Dikkat Çekiyor !

Piyasalar yeni haftaya korona virüs ile ilgili olarak ikinci bir dalga ihtimalinin artmasıyla bir miktar zayıf başlarken, ülkelerden gelen normalleşme adımları sonrasında Kovid-19 salgınına ilişkin vaka sayılarında artış meydana geldi. Salgında en kötü senaryonun geride bırakıldığına ilişkin oluşan algı hala risk iştahının bir miktar toparlanmasına yol açarken, haftanın son işlem gününde endeksler kayıplarını bir miktar telafi çabası içerisine girmişti. Ancak yeni haftada zayıf bir görüntü içerisinde yer alan piyasalarda özellikle Asya tarafında bu sabah açıklanan zayıf sanayi üretimi verisinin de satıcılı görüntüyü tetiklediği görülmekte. Gelişmekte olan ülke para birimlerinin geneli ise Kovid-19’un yarattığı tansiyonun dolar tarafına değer kazandırması sonrasında baskı altında kaldığı görülüyor. Böylece hafta genelini 6,77 desteğinden aldığı destekle yükselişlerine hız kazandırarak geçiren kurda 6,84 eşiğinin aşılmaya çalışıldığı görülüyor.

Yurtiçine baktığımızda, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ülke kaynaklarının yurt dışına akışının önüne geçilmesi için Katılım Reasürans Fonu kurma sürecinin başlatıldığını açıkladı.  Ayrıca Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank konuşmasında, salgına karşı yerli ve milli olarak kendi sentez yöntemiyle geliştirilmiş çok önemli bir ilacın üretildiğini açıkladı. Varank, ilacın ruhsatlandırma aşamasına gelmesinin mutluluk ve gurur verici olduğunu, bu aşamadan sonra tedavide kullanılmasının gerçekleşeceğini ve daha sonra ihracatının planlandığını açıkladı. Bu gibi gelişmeler Türk Lirası’nın Dolar’a karşı kayıplarını sınırlarken, kurun 6,80 seviyesi üzerinde seyretmesi alım potansiyelinin korunmasına yol açıyor.

Dolar/TL’nin teknik görünümüne bakacak olursak, fiyatların 6,84 seviyesi üzerini test etmesiyle yükselişlerin pikolojik 7,00 seviyesine varan oranda yükseliş hareketi içerisine girmesi beklenebilir. Özellikle 7,00 seviyesi üzeri kapanışların kurdaki yükseliş ivmesinin hız kazanması açısından kritik olduğunu belirtelim. Daha önce geri çekilmelerini 6,68 seviyesine yönelik sıklaştıran ve bu seviyeyi esneten kurun 6,84 direncinden yaşayacağı bir geri dönüşte ise 6,68 ilk geçiş noktası bu seviye altında ise 6,60 desteğini takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>