İkinci Dalga Şokuyla GBPUSD Paritesi 1,26 Desteğini Esnetti !

İkinci Dalga Şokuyla GBPUSD Paritesi 1,26 Desteğini Esnetti !


İngiltere’de Kovid-19 salgını nedeniyle ölenlerin sayısı 151 kişi artarak 41 bin 279 kişiye yükseldi. İngiltere, Kovid-19 salgını nedeniyle can kaybı sırasında Avrupa’da birinci, dünyada ise ABD’den sonra ikinci sırada yer alıyor. Ancak ülkede salgına ilişkin alınan tedbir önlemleri gevşetilirken, ekonomide tekrardan bir canlanma meydana geldi. Ancak Brexit müzakerelerinde hala somut bir yol katedilmemesi ile Sterlin varlıkları üzerindeki tansiyon artmaya devam ediyor. Avrupa Birliği Brexit Başmüzakerecisi Barnier, Brexit müzakerelerinin bir ya da iki yıl daha uzatmaya açık pozisyonda olduğunu belirtmesi anlaşmanın 2020 yılı sonuna kadar yetişemeyeceği ihtimalini güçlendirdi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s ise İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden anlaşmasız ayrılmasının kırılgan olan İngiliz ekonomisindeki tahribatı artırabileceğini belirtti.

Bugün İngiltere’de açıklanan Nisan ayı sanayi üretimi beklentilerden kötü bir tablo çizerek yüzde 24,4 oranında daralma gösterirken, imalat üretiminde ise düşüşler Nisan ayında yüzde 28,5 oranında azalışa işaret etti.  Ayrıca İngiltere ekonomisi Nisan ayında yüzde 20,4 oranında daralma gösterdi. Korona virüsü salgınının baş gösterdiği üç aylık periyotta ise büyüme rakamı yüzde 10,4 oranında azalış gösterdi. Bu rakam ülkede 1997 yılından bu yana en sert daralmaya işaret etti. İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) tahminlerine göre ise ülkede son 300 yılın en derin krizine doğru ilerleme kaydedildiği belirtildi. Banka ayrıca geçen ayki açıklamasında korona virüs salgınının ülke ekonomisinde yılın ikinci çeyreğinde yüzde 25’e kadar daralmaya neden olmasını beklediklerini açıklamıştı. Bu yıl için ise İngiliz ekonomisinde yüzde 14 seviyesine varan oranda daralma bekleniyor.

ABD tarafına bakacak olursak, açıklanan makroekonomik verilerin zayıflığı ile dolar tarafında oluşan değer kaybı dün korona virüs salgınında ikinci bir dalga şoku ihtimaliyle dolara olan talebi tetikledi. Böylece 1,2750 seviyesine varan oranda yukarı yönlü atak içerisinde yer alan paritede bu seviyeden gelen realizasyonla fiyatlar 1,26 seviyesi altına geriledi. Özellikle paritede kritik 1,25 eşiğinin geçilmesi ile düşüş potansiyeli bir miktar derinlik kazanabilir. Bu ihtimalde ise düşüşleri 1,2380 desteği çerçevesince takip ediyoruz.

 

 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>