EURUSD’de Dolar Baskısı Düşüşleri Derinleştirdi !

EURUSD’de Dolar Baskısı Düşüşleri Derinleştirdi !

Dün piyasalarda Fed’in ekonomiye ilişkin karamsar açıklamaları bir miktar risk iştahı üzerinde zayıflama yaratırken, korona virüsle ilgili olarak ikinci bir dalganın gerçekleşme ihtimalinin artması endekslerde kayıpların derinleşmesine yol açtı. Özellikle ABD’nin Teksas eyaletinde hastaneye başvuru yapanların sayısında meydana gelen kayda değer artış korona virüs endişelerini tekrardan gündeme getirdi. Bu ihtimal ABD borsalarındaki satışı arttırırken, piyasalarda artan tedirginlik tekrardan likidite ihtiyacı kapsamında Dolar’a olan talebi tetikledi. Böylece hafta içerisinde 1,14 seviyesine yönelik atak içerisinde yer alan EURUSD paritesinde 1,13 seviyesi altına varan oranda düşüş hareketi meydana geldi.

Korona virüs salgını nedeniyle ekonomiler tekrardan açılarak salgına karşı alınan önlemler aşamalı olarak gevşetilmişti. Ancak Kovid-19 aşısının hala bulunamamış olması salgının bertaraf edilmediğinin bir kanıtı olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle tedbir önlemlerinin elden bırakılması dahilinde oluşabilecek bir ikinci dalga hareketi tekrardan endekslerin yönünü bir süre daha aşağı çevirmesine yol açabilir. Bu kapsamda dün açıklama gerçekleştiren ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ekonomiyi yeniden durdurmayacaklarını eğer durdururlarsa ekonomide daha fazla zarar oluşacağını düşündüklerini belirtti.

ABD tarafına bakacak olursak Mayıs ayı üretici fiyat endeksi yüzde 0,4 artışla beklentilerin üzerinde gelirken, haftalık işsizlik maaşı başvuruları 1,5 milyon kişi ile tedirgin edici seviyelerde artış göstermeye devam ediyor. Euro Bölgesi ekonomisi ise hükümet teşvikleri ile salgının olumsuz etkisini bertaraf etmeye çalışırken, Euro tarafı nispi kazançlı görüntüsünü korumaya devam ediyor.

Ekonomilerde oluşan korona virüs salgını etkisi dolar’ı tekrardan bir süredir zayıf görüntü içine sokmuştu ve böylece EURUSD paritesinde 1,14 seviyesine yönelik ataklar sıklaşmıştı. Ayrıca Fed toplantısı sonrasında dolar üzerindeki tansiyon da tekrardan artış göstermişti. Ancak dün ABD’de hastanelere olan yoğun talep ile ekonomilerde oluşan salgında ikinci bir dalga ihtimali ile dolar tekrardan kayıplarını telafi etme yoluna gitti. Bu eğilimin devam etmesi durumuna bağlı olarak EURUSD paritesinde 1,13 desteği altı kapanışlar düşüşlerin kademeli olarak 1,1250 ve 1,12 desteklerine yönelik atağa geçmesine yol açabilir. Ancak 1,13 seviyesi üzeri görünümün korunması halinde ise paritede yükselişlerin 1,1330 ve 1,1370 direnç seviyeleri ile tekrardan kayıplarını telafi etme yoluna gitmesi beklenebilir.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>