GBPTRY’de 8,75-9,00 Direnç Bandı Takip Ediliyor !

GBPTRY’de 8,75-9,00 Direnç Bandı Takip Ediliyor !

 

Dolar varlıklarının bir süredir devam ettirdiği zayıf görüntüsünü Fed’in dünkü para politikası toplantısı sonrasında sürdürüyor olması G10 para birimlerinin geneli üzerinde değer kazanımı yarattı. Sterlin varlıkları üzerinde de değer kazanımı meydana gelirken, GBPTRY paritesinde 8,70 seviyesine varan oranda yükseliş hareketi gerçekleşti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, İngiltere’ye yönelik anlaşmasız Brexit uyarısında bulunurken, bu durumun İngiltere ekonomisinin beklentinin üzerinde daralmaya yol açabileceğini belirtti. Moody’s ayrıca korona virüsten kaynaklanan ekonomik gerilemenin gelecek döneme ilişkin İngiltere’deki kredi riskini tehdit altına aldığını belirtti. OECD’nin Ekonomik Görünüm raporunda da İngiltere ve Avrupa Birliği arasında ticaret anlaşmasının sağlanamaması durumunda İngiltere ekonomisi üzerinde çatlakların artacağının belirtilmesi önemliydi. OECD ayrıca küresel ekonomilerde Büyük Buhran’dan bu yana en derin resesyonun yaşanmakta olduğuna işaret etti. Avrupa Birliği Brexit Başmüzakerecisi Barnier, iki taraf arasındaki anlaşmanın dengeli ve adil olması gerektiği konusunda uyarıda bulundu. Bu açıklamaların akabinde İngiltere Maliye Bakanı, önümüzde zorlu bir yol var açıklamasında bulunarak, insanların işlerine dönmesi için istihdam piyasasının desteklenmesi konusunda ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı.

OECD’nin Türkiye ekonomisinin yüzde 4,8 oranında daralacağına ilişkin beklentisini paylaşması sonrasında Türk Lirası varlıklarının haftabaşından bu yana koruduğu zayıf görüntüsünü sürdürdüğü görülmekte. Türkiye Mart ayı işsizlik oranının ise yüzde 13,2 ile bir önceki aya oranda azalış kaydetmesi piyasalarda şaşkınlık yarattı. Veri üzerinde hükümetin uygulamaya koyduğu kısa vadeli çalışma ödeneği ve 3 ay işçi çıkarma yasağı gibi tedbirlerin etkili olduğu söylenebilir.

GBPTRY paritesinin teknik görünümünde 8,70 seviyesi üzeri görünüm bir miktar zayıf kalırken, fiyatların 8,62 seviyesi çevresinde dengelendiği görülüyor. Özzellikle fiyatların 8,70 seviyesi üzerini test etmesi durumunda yükselişler kademeli olarak 8,75 ve 9,00 dirençlerine yönelik atağa geçebilir. Paritede oluşabilecek bir aşağı yönlü potansiyelde ise 8,50 ana destek seviyesi olarak güncelliğini koruyor.

 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>