DAX Endeksi Kritik Eşiğine Geriledi !

DAX Endeksi Kritik Eşiğine Geriledi !

Haftanın en önemli gündemini oluşturan Fed’in para politikası toplantısında dün beklentiler doğrultusunda faizlerde herhangi bir değişiklik yapılmadı. Ancak Fed karar metninde ekonomide hızlı toparlanmaya ilişkin beklentilerin desteklenmediğine dikkat çekti. Fed piyasaları desteklemek için kredi akışı gibi birçok hamle de bulunurken, gelecek dönemde tahvil ve menkul kıymet alımlarını artıracağını dile getirdi. Karar sonrasında basın toplantısı gerçekleştiren Fed Başkanı Jerome Powell, ekonomi toparlanana kadar Fed’in tüm imkanlarını agresif bir şekilde kullanmaya devam edeceğini belirtti.  Bu gelişmelerin akabinde endekslerde oluşan hafif baskı unsuru ile S&P500 endeksi yüzde 0,53 oranında değer kaybederken, Dow Jones endeksi yüzde 1,04’lük bir oranda değer kaybı yaşadı. Nasdaq endeksi ise yüzde 0,67 artışla tarihindeki en yüksek seviyesine varan oranda yükseliş kaydetti. Ekonomilerde korona virüs etkilerinin oluşturduğu kırılganlığın risk iştahını bozmasıyla Asya piyasaları da satıcılı bir görünüm içerisinde yer alıyor.Avrupa Birliği ülkelerinin maliye bakanlarının katılacağı Eurogroup Toplantısı öncesinde DAX endeksi ise yüzde 0,70 düşüşle günü 12.530 seviyesinden tamamladı.

Almanya’da Nisan ayı sanayi üretimi, yeni tip korona virüs salgınının etkisiyle özellikle sermaye malları ve otomotiv üretiminin düşmesi sonucu yüzde 17,9 ile beklentilerin üzerinde daralma gösterdi. Ayrıca Almanya korona virüs tedbirleri kapsamında Avrupa Birliği (AB) dışındaki ülkeler için seyahat yasaklarını Ağustos ayı sonuna kadar uzattığını açıkladı. Diğer taraftan uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden anlaşmasız ayrılmasının kırılganlığın arttırdığı İngiliz ekonomisindeki bozulmayı daha da artırabileceğine dikkat çekti.

DAX endeksinin sektörel dağılımına bakacak olursak, temel maddeler ve sanayi sektörü yüzde 1,5 oranında değer kaybı içerisinde yer alırken, emlak sekötrünün 1,2 artışla pozitif yönde ayrıştığı görülüyor. Şirketler bazında ise en iyi performansını sergileyen RWE AG yüzde 2,9 oranında değer kazanımı elde ederken, Deutsche Bank AG ise yüzde 1,4’lük bir oranda kazanç sağladı.

DAX endeksinde oluşan kar realizasyonunun 12.480 desteği ile aşağı yönlü eğilimi bir miktar daha arttırması beklenebilir. Özellikle endeksin yön değişimi açısından 200 günlük hareketli ortalaması olan 12.136 desteğini öncelikli olarak izliyoruz. Bu seviyeden gelebilecek dönüşlerde ise endeksin yükselişlerine hız kazandırması açısından 13 bin direncini aşması gerekiyor.

 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>