EURTRY Paritesinde 7,85 Direnci Aşılacak Mı ?

EURTRY Paritesinde 7,85 Direnci Aşılacak Mı ?

Euro Bölgesi ekonomisi birinci çeyrekte yüzde 3,6 oranında daralma kaydetti. Yıllık bazda ise bu veri yüzde 3,1’lik bir düşüşe işaret etti. Avrupa Merkez Bankası (ECB) yayınladığı raporunda, Euro’nun küresel kullanımının, düzenli bir düşüşün ardından geçen yıl genel olarak istikrarlı bir seyir izlediğini dile getirdi. Ayrıca ECB talep artışı umutlarının gerçekleşmediğini söylemlerine ekledi. ECB Başkanı Lagarde geçtiğimiz hafta gerçekleşen ECB toplantısında ekonomide beklenmedik bir oranda daralma gerçekleşmesini beklediklerini dile getirerek gelecek dönem projeksiyonlarını aşağı yönlü revize etti. Ancak bu gelişmelere rağmen Dolar varlıklarının bir süredir değer kayıplarına hız kazandırması ile Euro tarafının avantajlı görüntüsünü korumaya devam ettiği görülmekte. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Euro Bölgesi ekonomisinde salgın nedeniyle 2020 yılında yüzde 9,1 oranında daralma beklediğini açıkladı. OECD, salgında ikinci bir dalganın yaşanması durumuna bağlı olarak ise ekonomiye ilişkin yüzde 11,5 oranında bir daralma öngördüğünü açıkladı.

Yurtiçinde ise swap anlaşması görüşmelerine ilişkin yeni bir gelişme söz konusu değilken, Türk Lirası tarafında hafif tansiyonun arttığı görülüyor. Diğer taraftan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde açıklanan normalleşme adımları kapsamında birçok tiyatro, sinema ve gösteri merkezi gibi işletmelerin 1 Temmuz tarihi ile faaliyete geçecek olması Türk Lirası tarafında zayıflığı bir miktar azalttı. Ayrıca istihdam kalkanı paketi kapsamında işten çıkarma yasağının 3 ay daha uzatıldığının belirtilmesi de olumlu gelişmeler arasında yer aldı.

EURTRY paritesinin teknik görünümüne bakacak olursak, paritenin 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 7,38 desteğinden aldığı dönüşle yükselişlerine tekrardan 7,75 direncine yönelik ataklarla hız kazandırdığı görülüyor. Özellikle paritede 7,85 direncinin aşılması yükselişlerin rekor direnç noktası olan 8,00 seviyesine yönelik atağa geçmesine yol açabilir. Paritede oluşabilecek hafif geri çekilmelerde ise ilk destek noktası olarak 7,50 seviyesini takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>