BİST100 endeksi 110 Bin Direncinden Dönüş Gerçekleştirdi !

BİST100 endeksi 110 Bin Direncinden Dönüş Gerçekleştirdi !

Küresel piyasaların geneli dünkü seansında bir miktar karışık seyretti. Bir süredir yükseliş ivmesine hız kazandıran endekslerde Dünya Bankasının ülkelere yönelik gelecek dönem büyüme projeksiyonlarını aşağı yönlü revize etmesi sonrası risk iştahı bir miktar azaldı. Bu gelişmelerin akabinde ABD’de Dow Jones ve S&P500 endeksi değer kaybederken, Nasdaq endeksi pozitif ayrıştı. Ayrıca ECB Başkanı Lagarde’nin korona kaynaklı Euro Bölgesi ekonomisinde beklenmedik bir küçülme beklediklerini açıklamasının Avrupa piyasalarındaki satıcılı seyri tetiklediği görülmekte. Bugün Çin’de açıklanan enflasyon verisinin yıllık yüzde 2,4 ile beklentilerin altında kalması ve Japonya’da makine siparişlerinin beklentilerin üzerinde bir daralmaya işaret etmesi sonrasında Asya piyasaları da karışık bir seyir içerisinde yer alıyor. Risk iştahının zayıf seyrettiği günde BİST100 Endeksi ise yüzde 0,37 düşüşle 109.236 seviyesinden günü tamamladı.

Bugün akşam saatlerinde Fed’in faiz oranı kararı ve ardından Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları piyasalar tarafında kritik önem taşıyor. Piyasa beklentisi faizlerin değiştirilmeyeceği yönünde şekillense de açıklamaların seyri fiyatlamalar tarafında hareketliliği arttırabilir. Bir önceki açıklamasında Fed Başkanı Jerome Powell, ekonomiyi destekleme konusunda tüm araçları kullanmaya hazır olduklarını ve negatif faiz politikası seçeneğini değerlendirmediklerini açıklamıştı.

Yurtiçinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, korona virüs salgını ile ilgili olarak atılan normalleşme adımları kapsamında kısıtlamaların daha da gevşetildiğine işaret eden kararları açıkladı. Özellikle 1 Temmuz tarihinden itibaren sinema, tiyatro, gösteri merkezi gibi işletmelerin faaliyete geçeceğini belirtti. Ayrıca Erdoğan, Yeni İstihdam Kalkanı Paketi kapsamında Ocak 2019 ile Nisan 2020 arasında işsiz kalan vatandaşların yeniden istihdama katılmalarını sağlamak yönünde çalışmaların da bulunduğuna işaret etti. Diğer taraftan işten çıkarma yasağının 3 ay daha uzatıldığını açıkladı. Hazine ve Maliye Bakanlığı ise takas ve saklama hizmeti için Euroclear Bank ile anlaşmaya varıldığını açıkladı. Bu gelişmelerin akabinde endeks üzerindeki tansiyon bir miktar azaldı.

BIST 100 endeksinin teknik görünümünde kısa vadeli yaşadığı düşüşlerinde 108.000 destek seviyesi üzerindeki görünümünü koruması düşüşlerin devamı açısından sınırlayıcı rol oynayabilir. Özellikle 110.000 direncini aşmakta zorlanan endeksin hafif bir kar realizasyonu hareketi içerisine girdiği görülmekte. Piyasaların genelinde oluşan bu geri çekilme hareketi hafif soluklanma olarak değerlendirilebilecekken, endeksin bir alt desteği olan 105.500 eşiğini geçmediği sürece yukarı yönlü trend eğilimine devam etmesi beklenebilir. 110.000 seviyesi üzeri kapanışlarında ise 112.500 direnci yükselişlerin ilk etapta destekleneceği önemli bir geçiş noktası olarak güncelliğini korumakta.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>