Ons Altın’da Psikolojik 1700 Eşiği Geçildi !

Ons Altın’da Psikolojik 1700 Eşiği Geçildi !

 

 

Korona virüs salgınına ilişkin olarak en kötü senaryonun geride bırakıldığına yönelik oluşan kanı ile piyasalardaki risk iştahı korunmaya devam ediyor. Salgını bertaraf edecek aşı hala bulunabilmiş değil ancak birçok ilaç şirketinin bu konu kapsamında çalışmalarına hız kazandırmış olması piyasalara umut aşılıyor. Ayrıca vaka sayılarında meydana gelen ivme kaybının da piyasalardaki olumlu rehaveti arttırdığını görüyoruz. 

ABD’de dün veri gündemi oldukça sakin iken, endekslerin tamamı günü yüzde 1’in üzerinde değer kazanımı ile sonlandırdı. Avrupa tarafında ise geçtiğimiz hafta gerçekleşen ECB toplantısında Başkan Christine Lagarde’ın ekonomide beklenmedik bir daralmanın görülebileceğini açıklaması sonrasında oluşan zayıf görüntü kısmi oranda korunmaya devam ediyor. ABD Başkanı Trump’ın AB ve Çin’e ABD ıstakozları üzerinde uyguladıkları vergileri kaldırmazlarsa daha büyük vergilerle karşılacaklarını açıklamasının da Asya piyasalarındaki hafif geri çekilme potansiyeli oluşturduğunu görüyoruz. Bugün başlayacak ancak yarın faiz kararını alacağımız Fed toplantısı öncesinde Fed, yakın tarihte başlatacağını açıkladığı Ana Cadde Kredilendirme Programı ile temel kredi programının tabanını genişlettiğini duyurdu. Ayrıca Fed, minimum kredilerin 500 bin dolardan 250 bin dolara düşürüldüğü, kredi opsiyon vadelerinin ise 4 yıldan 5 yıla çıkarıldığını belirtti. 

Tüm bu gelişmelerin akabinde haftanın son işlem gününde beklentilerin üzerinde gelen Mayıs ayı tarım dışı istihdam verisi sonrasında ABD endekslerindeki yükseliş potansiyeli artarken, dolar varlıklarında hafif toparlanma hareketi meydana geldi. Böylece Ons Altın fiyatlarında kritik 1700 seviyesi altı fiyatlama oluşurken, 1680 desteğine yönelik ataklar oluşmuştu. Ancak bu sabah tekrardan 1700 seviyesine yönelik atak içerisinde yer alan değerli metalde yükseliş potansiyelinin öncelikle 1700 üzeri kapanış ile ardından 1725 direnci ile artması beklenebilir. Özellikle ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yüzde 0,85 seviyesine yükselmiş olmasının piyasalardaki güvenli liman talebinin azaldığına işaret etmesi Ons Altın’daki yükseliş eğilimini sınırlayabilir. Bu ihtimalde ise Ons Altın’ın 1680 desteği üzerindekini görünümünü koruması düşüşlerin derinleşmesi açısından kritik. Bu seviye altı kapanışlarda ise 1660 desteğini takip ediyoruz. 

 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>