ABD Endeksleri İçerisinde En Çok Kazanç Dow Jones’ta Gerçekleşti !

ABD Endeksleri İçerisinde En Çok Kazanç Dow Jones’ta Gerçekleşti !

Korona virüs salgını ile ilgili olarak vaka sayılarında meydana gelen ivme kaybı ve ekonomilerin yeniden açılması ile piyasalardaki risk iştahının arttığı görülüyor. Ayrıca Mayıs ayı tarım dışı istihdam raporundaki görünümün oldukça pozitif olmasının da ABD endeksleri üzerinde pozitif etkisi hissedildi. Ayrıca bugün Fed’in küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik uyguladığı kredi programında, minimum kredi ölçeğini 500 bin dolardan 250 bin dolara düşürerek programı genişlettiğini duyurması da piyasalardaki olumlu rehaveti arttırdı. Fed, Ana Cadde Borç Verme Programı kapsamında ayrıca kredi opsiyonlarının vadelerinin ise 4 yıldan 5 yıla çıkarıldığını belirtti. Bu gelişmelerin akabinde S&P500 endeksi yüzde 1,2 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,13 oranında değer kazandı. Dow Jones endeksi ise yüzde 1,7 artışla günü 27.572 seviyesine kapadı. Diğer taraftan Dünya Bankası’ndan ekonomilere ilişkin beklentisini aşağı yönlü revize etmesi ve ekonomilerde oluşabilecek resesyona ilişkin uyarıda bulunması piyasalardaki risk iştahı üzerindeki zayıflatıcı etkisi hissedilebilir. 

ABD endeksleri içerisinde günün en çok değer kazanan endeks olarak ayrışan Dow Jones endeksi içerisinde 9 sektörün 8’i günü alıcılı bir seyir ile kapadı. Sanayi sektörü yüzde 5,0, temel maddeler sektörü yüzde 4,4 oranında değer kazanımı elde ederken, finans sektörü yüzde 1,7 ve enerji sektörü yüzde 2,7’lik bir kazançla günü tamamladı. Sağlık sektörü ise yüzde 0,3 düşüşle diğer sektörlere nazaran negatif ayrıştı. Şirket bazında ise endeks performansını pozitif yönde etkileyen şirketin yüzde 12,2 artışla Boeing hissesi olduğu görülüyor. Bu yükselişi Dow yüzde 4,4 oranında artışla takip ederken, Walgreens Boots Alliance yüzde 3,7, American Express yüzde 3,6, Exxon Mobil yüzde 3,1, Travelers yüzde 2,9’luk bir kazançla takip ediyor. Zayıf performanslara bakacak olursak Intel hisselerinde yüzde 1’lik bir değer kaybı yaşanırken, UnitedHealth hisselerinin yüzde 0,8 oranında değer kaybettiğini görüyoruz. 

Dow Jones endeksinin teknik görünümüne bakacak olursak, yükselişlerin 27 bin aşması ile alım potansiyeli 28 bin ve 30 bin direnç bölgelerine yönelik atağa geçebilir. Endeks açısından özellikle 30 bin direnci kritik bir rekor seviyesi olarak güncelliğini korumakta. Ancak haftalık kazancını kayda değer bir seviyeye taşıyan endekste oluşabilecek bir zayıflama hareketini ise 200 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 26.310 desteği çerçevesince takip ediyoruz. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>