Gram Altın Kritik 375,00 Eşiği Altında Kalıcı Olabilecek Mi?

Gram Altın Kritik 375,00 Eşiği Altında Kalıcı Olabilecek Mi?

ABD’de haftanın son işlem günü açıklanan Mayıs ayı tarım dışı istihdam raporunun beklentinin üzerinde bir pozitifliğe işaret etmesi ile küresel risk iştahı yukarı yönlü tetiklendi. Ayrıca dolar varlıklarında da toparlanma hareketi meydana geldi. Mayıs ayı tarım dışı istihdamı 2 milyon 509 bin kişilik bir artış ile piyasaları şaşırtırken, işsizlik oranı yüzde 19,0’luk bir artış beklentisine karşın yüzde 13,3 seviyesine geriledi. Raporun geneli pozitif bir seyir içerisinde yer alırken, ortalama saatlik kazançlkar verisi yüzde 1,0’lik bir azalışla raporun genel görüntüsünü bir miktar zayıflattı. Bu veri sonrasında Ons Altın fiyatlarında oluşan ani geri çekilme hareketi sonrasında değerli metal 1680 seviyesine varan oranda geri çekildi. Ayrıca karantina önlemlerinin azalmasıyla ekonomilerde meydana gelen canlanmanın da piyasalardaki küresel risk iştahını arttırarak güvenli liman talebini zayıflattığı görülmekte. Ayrıca ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde yüzde 0,90 ile meydana gelen en son 20 Mart tarihinde test edilen seviyelere varan yükselişin de değerli metali değer kaybına uğrattığı görülmekte. Bu gelişmelerin akabinde Gram Altın fiyatlarında da 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 368,0 noktasının altına sarkma yaşandığı görülmekte. 

Gram Altın’ın bir diğer katalizörü Dolar/TL tarafına bakacak olursak, ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam raporu sonrasında yukarı yönlü eğilimin arttığı görülüyor. Ayrıca dolar tarafında ABD’de başlayan protestoların bir miktar sakinleşmesinin de aşağı yönlü eğilimi azalttığı görülmekte. Böylece Gram Altın tarafında oluşan Ons Altın bazlı geri çekilme etkisinin kur tarafındaki toparlanmalarla bir miktar sınırlandığı görülmekte. Diğer taraftan bir süredir swap görüşmelerinin devam ettiği belirtilse de bu gelişmeden somut bir kararın çıkmıyor oluşu Türk Lirası üzerindeki tansiyonu tetikliyor. 

Tüm bu bilgiler ışığında Gram Altın’da 375,0 kritik eşiğinin geçilerek düşüşlerin daha derin bir şekilde hissedildiği görülmekte. Özellikle güvenli liman talebindeki zayıflama ile değerli metalin bu seviye altındaki kalıcılığını sürdürmesine bağlı olarak düşüşlerin 365,00 desteği altı kapanışlarla derinleşmesi beklenebilir. Bu seviye altında ise ilk olarak 362,50 desteğini izliyoruz. Ancak değerli metalde kur bazlı yukarı yönlü eğilimin tetiklenmesine bağlı olarak ise yükselişleri öncelikli olarak 375,0 ve 382,0 direnç seviyesi üzeri kapanışlarla takip ediyoruz. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>