Dolar/TL yeni haftaya zayıf bir yükselişle başladı !

Dolar/TL yeni haftaya zayıf bir yükselişle başladı !


Küresel borsalar haftayı oldukça alıcı bölgede tamamladı. Korona virüsün olumsuz etkisi bir miktar bertaraf edilirken, açılan ekonomilerdeki canlanmanın dikkat çekmesi ile piyasalardaki iyimserlik arttı. Özellikle haftanın son işlem gününde ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam raporunun da beklentinin üzerinde gelmesi gerek risk iştahının korunması açısından gerekse dolar varlıklarındaki zayıflığın sınırlanması açısından etkili olduğu söylenebilir. Böylece ABD’de endeksler haftanın son işlem gününde yüzde 2‘nin üzerinde değer kaybı ile sonlandırırken, ABD’deki protestoların sakinleşmesi üzerine New York, Chicago ve Philadelphia’daki sokağa çıkma yasaklarının kaldırıldığı açıklandı. Diğer taraftan ABD Başkanı Trump, Avrupa Birliği (AB)’nin, ABD ıstakozları üzerinde uyguladığı gümrük vergisini düşürme çağrısında bulundu ve bu vergiler düşürülmezse AB’den gelen arabalara gümrük vergisi uygulayabileceklerini dile getirdi. Bu gelişmelerin akabinde Dolar’daki değer kaybı ile 6,68 seviyesine dek gerileyen kurda yeni haftada meydana gelen toparlanma ile 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 6,77 eşiğinde fiyatlamaların sürdüğü görülüyor.

Yurtiçinde özellikle, Kovid-19 salgınına ilişkin karantina tedbirlerinin kaldırılması ve buna bağlı olarak ekonomilerin tekrar canlanmasının da Türk Lirası üzerinde olumlu etkisi hissediliyor. Ayrıca Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye’nin kredi notu ve not görünümüne ilişkin güncellemede bulunmadığını görüyoruz. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, swap görüşmelerinin hala devam ettiğini belirtirken, istihdam konusunda önemli bir paket hazırlandığını belirtti. Albayrak ayrıca, uzun süredir Euroclear ile yürütülen projede sona yaklaşıldığının sinyalini verdi.

Dolar/TL kurunun teknik görünümüne bakacak olursak, temkinli bir duruş içerisinde başlayan Türk Lirası varlıklarının da desteğiyle yukarı yönlü eğiliminde bir miktar sınırlı kaldığı görülmekte. Özellikle kurda yükselişlerin 6,8050 direnci ile artması beklenebilir. Bu seviye üzerinde ise 6,84 direncini alım potansiyelinin artması açısından önemli rol oynayacağını düşünüyoruz. Aşağıda ise olası bir geri çekilme potansiyeline bağlı olarak öncelikli olarak 6,70 desteğini takip ediyoruz.

 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>