GBPUSD’de Zayıf Dolar Avantajı Yakından Hissediliyor !

GBPUSD’de Zayıf Dolar Avantajı Yakından Hissediliyor !

Avrupa Birliği Başmüzakerecisi Barnier, İngiltere’nin gelecek ortaklıklarının yönetimi konusunda anlaşmada hala uzun yolu olduğunu ve anlaşmanın en son tarihinin 31 Ekim olduğuna dikkat çekti. İngiltere Brexit Müzakerecisi ise Brexit görüşmelerindeki ilerlemenin sınırlı olduğuna ancak havanın olumlu olduğunu belirtti. Bu açıklamaların akabinde Sterlin tarafında bir miktar tansiyon oluşsa da hafta genelini zayıf geçiren dolar endeksi kaynaklı paritede alım potansiyelinin korunmaya devam ettiği görülüyor. Ayrıca İngiltere Merkez Bankası (BOE)’nın bankalara anlaşmasız Brexit ihtimaline ilişkin planlarını arttırma konusunda çağrıda bulunduğunu görüyoruz.

Diğer taraftan ingiltere Başbakanı Boris Johnson, küresel sağlık konuusnda işbirliği çağrısında bulunurken, dün İngiltere’de gerçekleşen Küresel Aşı Zirvesi’nde 7,8 milyar euro toplandı. İngiltere’de Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 176 artarak 39 bin 904 seviyesine yükseldi. Korona virüs salgını önlemleri İngiltere’de gevşetilirken, atılan normalleşme adımları ile beraber ekonomide bir miktar canlanma meydana geldiği görülüyor. Ancak İngiltere Sağlık Bakanı tarafından krizin hala canlılığını koruduğuna ilişkin yönünde açıklamada bulundu.

Avrupa Merkez Bankası (ECB)’nin dünkü para politikası toplantısında beklentilerin üzerinde arttırdığı varlık alım programı sonrasında ekonomideki küçülmenin beklentinin üzerinde gerçekleşebileceğine işaret etmesi sonrasında Euro para birimi üzerinde değer kazanımı meydana geldi. Euro’da oluşan bu primlenmenin akabinde dolar varlıklarındaki kayıplar bir miktar derinlik kazandı. Böylece GBPUSD paritesindeki yükselişler 1,27 seviyesine ulaştı.

ABD tarafına bakacak olursak, ülkede devam eden ırkçı karşıtı protestolar dolar tarafını zayıflatmaya devam ediyor. Dün açıklanan haftalık işsizlik maaşı başvurularının da 1,8 milyon ile beklentilerin oldukça üzerinde artış göstermesi sonrasında dolar tarafındaki tansiyon arttı. Böylece G10 para birimleri içerisinde Sterlin tarafı en çok değer kazanan para birimi olmamasına rağmen, dolardaki zayıflığın yarattığı avantajla GBPUSD paritesinde yukarı yönlü eğilim hız kazandı.

GBPUSD paritesinde 1,27 seviyesine yönelik korunan atakların 1,2750 direnci ile yükselişlere hız kazandırması beklenebilir. Bu seviye üzeri kapanışlarda ise paritenin 1,30 seviyesine yönelik atakları sıklaşabilir. Ancak dolar tarafının zayıf görüntüsünü değiştirmesine bağlı olarak paritede oluşabilecek geri çekilmeleri ise 1,25 ana destek seviyesi çerçevesince takip ediyoruz.

 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>