EURUSD Paritesi ECB Sonrasında Yükselişte

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Haziran ayı para politikası toplantısında politika faizini yüzde 0’da, mevduat faizini de eksi yüzde 0,5’te sabit tutarak faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Ancak Pandemik Acil Satın Alma Programı (PEPP) kapsamında 600 Mlyar Euro tutarında varlık alım programını arttırdığı bildirdi. Piyasalardaki varlık alım miktarı beklentisi ise yaklaşık 500 milyar Euro civarındaydı. Böylece varlık alım programı 1 trilyon 350 Milyar Euro civarına yükselirken, programın en az 2021’in Haziran ayına kadar uzatıldığı belirtildi. Bu gelişme sonrasında Euro para birimi üzerinde gelen ani değer kazanımı ile EURUSD paritesinde 1,1360 seviyesine varan oranda yükseliş hareketi gerçekleşti. 

ECB Başkanı Christine Lagarde para politikası toplantısı sonrasında düzenlediği basın toplantısında, ikinci çeyrekte ekonomik küçülmenin daha önce hiç görülmemiş bir düzeyde olacağını dile getirdi. Lagarde ayrıca, ekonomik projeksiyonların belirsizlik olduğuna dikkat çekerken, 2020’de Euro Bölgesi ekonomisinde yüzde 8,7 oranında daralma beklediklerine işaret etti. Lagarde, anketlerin ekonomik düşüşte dibin görüldüğünü gösterdiğini belirtirken, ekonomide toparlanmanın yılın ikinci yarısında gerçekleşmesini beklediğini dile getirdi. ECB politika yapıcılarından Pablo Hernandez de Cos ise deflasyon korkularının ECB’nin acil tahvil alım programını artırma kararını makul hale getirdiğine dikkat çekti. 

ABD tarafına bakacak olursak, dün açıklanan haftalık işsizlik başvuruları 1,8 milyon kişiye ulaşarak beklentileri aştı. Bu veri sonrasında ABD endekslerinde ve dolar endeksinde bir miktar geri çekilme potansiyeli doğdu. Ayrıca piyasalarda ekonomilerin açılması ile birlikte artan iyimserlik dolara olan talebi zayıflatırken, ABD’de devam eden protestoların diğer ülkelerde de eylemlere yol açmasıyla dolar varlıkları üzerindeki tansiyon korunmaya devam ediyor. Bugün ise ABD’de açıklanacak olan tarım dışı istihdam rapor parite fiyatlamaları açısından kritik önem taşıyor. 

EURUSD paritesinin teknik görünümünde ise yükselişlerine ani bir ivme kazandıran paritede 1,14 seviyesine yönelik oluşan atakların korunmaya devam ettiğini görüyoruz. Özellikle paritede oluşabilecek ani bir düzeltme hareketinde 1,1330 desteği ana geçiş noktamız olarak güncelliğini koruyor. Ancak fiyatların 1,1350 seviyesi üzeri görünümünü korumasına bağlı olarak yükselişleri 1,14-1,15 direnç bandının aşılmasına bağlı olarak takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>