GBPTRY Paritesi 8,50 Direncine Yönelik Ataklarını Sıklaştırdı !

GBPTRY Paritesi 8,50 Direncine Yönelik Ataklarını Sıklaştırdı !

İngiltere’de korona virüs salgını ile ilgili olarak alınan tebdir önlemleri gevşetilirken, açıklanan ekonomik verilerinde kısmi toparlanma çabası içerisinde yer aldığı görülmekte. Avrupa Birliği ile İngiltere arasında başlayan Brexit müzakerelerinin anlaşmasız Brexit ihtimaline bir miktar ışık yakması Sterlin tarafını baskılarken, Dolar endeksinde oluşan değer kaybının G10 para birimleri üzerindeki değer kaybını sınırladığı görülüyor. Bu bilgi kapsamında İngiltere Merkez Bankası’nın bankalardan anlaşmasız Brexit planlarını artırmalarına yönelik talepte bulunduğu görülüyor. Ayrıca İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, İngiltere’nin AB ile Brexit sonrası ticari bir anlaşmaya varamama riski konusunda her türlü planlamalarınmanın değerlendirildiğini dile getirdi.

İngiltere’nin makroekonomik görünümüne bakacak olursak, Hizmet PMI rakamı Mart ayında 29,0 ile beklentilerin üzerinde artış gösterdi. Salgın nedeniyle İngiltere’de 8,7 milyon kişinin izne çıkarılması sonrasında istihdam piyasası bir miktar olumsuz etkilenirken, İngiliz hükümeti, korona virüs salgını nedeniyle çalışamayacak olanların maaşlarının yüzde 80’inin, 2 bin 500 sterline kadar devlet tarafından karşılanacağını belirtti.

Yurtiçi piyasalara bakacak olursak, Mayıs ayı tüketici fiyat endeksi yüzde 11,39 ile beklentilerin bir miktar üzerinde geldi. Böylece Türk Lirası varlıklarında oluşan değer kaybı ile paritenin yukarı yönlü eğilimine hız kazandırdığı görülmekte. Dolar bir süredir zayıf ancak bunun olumlu etkisi gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde pek fazla hissedilmiyor. Özellikle yurtiçinde atılan normalleşme adımları TL üzerinde olumlu fiyatlama yaratırken, makroekonomik verilerin zayıf seyri bir miktar tansiyon oluşturuyor.

GBPTRY paritesinin 8,50 seviyesine yönelik koruduğu yukarı yönlü ataklarında başarılı olması durumunda paritede 8,70 direnciyle yükselişlerin hız kazanması beklenebilir. Böylece paritenin rekor direnç seviyesi olarak nitelendirebileceğimiz 9,00 seviyesine yönelik ataklarını sıklaştırması beklenebilir. Ancak 8,50 direncini aşmakta zorlanan paritede oluşabilecek realizasyonlarda ise 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olaran 8,38 eşiğini takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>