DAX Endeksi Teşvik Paketi İhtimalini Fiyatlıyor !

DAX Endeksi Teşvik Paketi İhtimalini Fiyatlıyor !

Ekonomilerin yeniden canlanmasıyla küresel risk iştahında meydana gelen artış endekslerin alıcılı görünümünü haftanın dördüncü gününe taşımasına yol açtı. ABD’de bir miktar ivme kaybeden protestoların akabinde Nasdaq endeksi yüzde 0,78, Dow Jones endeksi yüzde 2,1 ve S&P500 endeksi günü yüzde 1,4 artışla tamamladı. ABD endekslerindeki pozitif görüntü bir miktar ISM Hizmet PMI verisinin beklentileri aşması sonrasında artış gösterdi. Asya tarafında da alıcılı seyir korunurken, Nikkei 225 endeksi yüzde 0,4 artışla günü sonlandırdı. Bu gelişmelerin akabinde DAX endeksine baktığımızda yüzde 3,9 artışla 12.487 seviyesine tırmandığı görülüyor.

Bugün gerçekleşecek olan Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) para politika toplantısı endeks fiyatlamaları açısından kritik önem taşıyor. ECB Başkanı Lagarde’nin en yapmış olduğu açıklamalar Almanya ekonomisinin korona virüs krizinden ciddi oranda etkilendiğine yönelikti. Bugün ECB’nin özellikle faizlerde ise bir değişiklik yapması beklenmezken, 750 milyar Euro olan varlık alım programının 500 milyar Euro kadar arttırılması bekleniyor.

DAX endeksine bakacak olursak, dün Almanya hizmet aktivitelerinin beklentilerin üzerinde artış göstermesi ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in ikinci bir teşvik paketi üzerinde çalıştıklarını açıklaması sonrasında yükselişler hız kazandı. Almanya’da, 820 milyar Euro’luk teşvik paketin ardından, 130 milyar Euro’luk yeni bir teşvik paketi daha açıklanırken, ECB’nin de bugünkü toplantısında, Pandemi Acil Varlık Alım Programı kapsamında 250-500 milyar Euro civarında bir artış yapabileceği beklentiler arasında yer alıyor.

Yükselişlerine hız kazandıran DAX endeksinin sektörel dağılımına bakacak olursak, finans sekötrü yüzde 6,8 oranında değer kazanırken, kamu hizmetleri sektörünün yüzde 4,2’lik bir oranda artış yakaladığı görülüyor. Günün en sınırlı kazanç sağlanan sektörleri arasında ise yüzde 0,5 ile emlak sektörü ve yüzde 1,8 ile sağlık sektörünün yer aldığı görülüyor. Şirket dağılımında ise Allianz ve Minerals Technologies Inc. en çok değer kazanan şirketler arasında yer alırken, SAP ve BMW gibi şirketlerde yaşanan artışın da endeks performansını pozitif yönde etkilemekte.

DAX endeksinin teknik görünümünde ise 12.000 seviyesi üzerine yerleşen endeksin 12.500 direncine yönelik atağa geçtiği görülüyor. Özellikle alım potansiyelinin 13.000 direnci ile artarak devam etmesi beklenebilir. Endeksin ani yükseliş ivmesinde yaşanabilecek bir geri çekilmede ise 100 günlük üseel hareketli ortalama seviyesi 11.300 ana destek noktası olarak takip edilebilir. Ancak ara bir destek noktası konumunda 12.000 seviyesini izliyoruz.

 

 

 

 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>