BİST100 Endeksi 108.300 Direncine Yönelik Ataklarını Sıklaştırdı !

BİST100 Endeksi 108.300 Direncine Yönelik Ataklarını Sıklaştırdı !

Yeni haftaya korona virüsü bir miktar arkada bırakarak normalleşme adımlarımdan destek bulan piyasalar risk iştahı oldukça yüksek başladı. ABD’de siyahi vatandaş George Floyd’un polis şiddeti sonrasında hayatını kaybetmesi sonrasında ülkede başlayan protesto gösterileri şiddetini arttırırken, ABD Başkanı Trump asker ve ulusal muhafız güçlerini devreye sokacağını açıkladı. New York valisi ise artan protestolarla beraber şehirde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.. Protesto gösterilerinin yarattığı endişelere rağmen ABD’de endekslerin geneli günü pozitif görüntü ile bitirdi. S&P500 endeksi yüzde 0,8 oranında değer kazanırken, Nasdaq endeksi yüzde 0,6 ve Dow Jones endeksi yüzde 1,1’lik bir oranda kazanç sağladı. Avrupa ve Asya piyasalarında da kazançlı görüntü hakim iken, BİST100 endeksi günü yüzde 0,77 artışla 108.097 seviyesinden günü tamamladı.

Yurtiçine baktığımızda ise Dolar/TL’de iki ayın en düşük seviyesi olan 6,68 seviyesinin test edilmesi sonrasında bu hareketin endeks fiyatlamaları üzerinde pozitif etkisi hissedilebilir. Kurdaki bu geri çekilme bir miktar da TCMB’nin toplam fonlamasının vadesi uzatması sonrasında derinlik kazandı. TCMB açık piyasa işlemleri (APİ) üzerinden piyasaya verdiği Türk Lira varlıklarında hedefli ilave likidite imkanı ile verilen tutarın arttırması sonrasında gerçekleşti. Bir diğer gelişme olarak ise ABD’de artan protestoların dolar tarafını değer kaybına uğratmasının da kur tarafındaki geri çekilmeye destek olduğu söylenebilir.

Piyasalarda korunan risk iştahının BİST100 endeksindeki alım potansiyelini tetiklemesine bağlı olarak öncelikli olarak 108.300 direnci üzeri kapanışları izliyoruz. Özellikle endeksin 103.300 desteği üzerinde tutunuyor olmasının alım potansiyelinin korunması açısından pozitif katalizör ürettiği söylenebilir. Bu seviye altında oluşabilecek bir fiyatlamada ise ana destek eşiği olarak 98.000 seviyesi göz önünde bulundurulabilir. 108.300 direnci üzeri fiyatlamaların oluşmasına bağlı olarak ise endekste kayıpların telafi edildiği önemli bir eşik noktası olan 109.300 bir sonraki hareket alanı olarak güncelliğini koruyor.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>