Ons Altın Güvenli Liman Talebi’nden Güç Buluyor !

Ons Altın Güvenli Liman Talebi’nden Güç Buluyor !

Küresel piyasalar, ABD’deki agresif bir tona taşınan protestolara karşın ekonomilerin yeniden canlanmasından güç bularak alıcılı seyrini korumaya devam ediyor. Diğer taraftan ABD imalat sanayide meydana gelen toparlanmanın da ABD endeksleri üzerindekindeki pozitif etkisi hissediliyor. Böylelikle Dow Jones ve S&P500 endeksi yüzde 0,4 oranında değer kazanırken, Nasdaq endeksinin ise yüzde 0,7 artışla oldukça pozitif ayrıştığı görülmekte. Ayrıca ABD ile Çin arasındaki gerilimin yeni bir ticaret savaşına dönmeyeceği iyimserliği piyasalardaki risk iştahının kısmi de olsa korunmasına yol açıyor. 

Ancak ABD’nin Minnesota eyaletinde devam eden protestoların piyasalardaki güvenli liman talebini güçlü tutmaya devam ettiğini görüyoruz. New York Valisi Andrew Cuomo’nun protestoların artması üzerine New York şehir merkezinde yeniden gece sokağa çıkma yasağı ilan etmesi sonrasında bu sabah özellikle Ons Altın’da 1735 seviyesinden bir miktar uzaklaşarak yukarı yönlü eğilimin arttığı görülüyor. Bir diğer dikkat çeken gelişme ise ABD Başkanı Donald Trump’ın, 1807 tarihli isyan veya iç karışıklıklarda Başkan’a Amerikan topraklarında askeri güç kullanma yetkisi veren “İsyan Yasası’nı” kullanabileceği ihtimaline medyada yer verilmesiydi. 

ABD’de dün açıklanan ISM imalat sanayi PMI verisinin Mayıs ayında bir önceki aya göre 1,6 puan artarak 43,1 seviyesine yükselmesi oldukça pozitif algılandı. Avrupa tarafında da Kovid-19 salgınında en kötünün geride bırakıldığı beklentileri endekslerin alıcılı bir seyir içerisinde yer almasına yol açarken,  dün Çin imalat sanayi PMI verisinin 50’nin üzerine çıkması sonrasında Asya piyasalarında da görünüm pozitifti. 

ABD’de imalat aktivitelerinin bir miktar toparlanma göstermesi ile hafif primlenen dolar endeksi, Ons Altın yükselişlerini baskılarken, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yüzde 0,66 seviyesine gerilemesi ile piyasalardaki güvenli liman algısının korunduğunu görüyoruz. Bu bilgiden hareketle emtiada fiyatların 1747 direnci ile yeni bir alım potansiyeli içerisine girmesi beklenebilir. Bu seviye Ons Altın’da 1770-1800 seviyesine yönelik atakları beraberinde getirecektir. Ancak olası bir çözülmede ise 1725 kısa vadeli, 1700 ise psikolojik bir destek olmak üzere göz önünde bulundurulmaya devam edilebilir.

 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>