Dow Jones 25 Bin Eşiğini Koruyor !

Dow Jones 25 Bin Eşiğini Koruyor !

Piyasalarda ABD’de şiddetini arttıran protestolara karşın ABD Başkanı Trump’ın asker ve ulusal muhafızları devreye sokmasıyla risk iştahı üzerindeki baskılar bir miktar azaldı. Siyahi George Floyd’un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından başlayan protesto gösterleri sonrasında karışıklığın önlenmesi açısından New York Valisi Andrew Cuomo, şehir merkezinde yeniden gece sokağa çıkma yasağı kararı aldığını açıkladı. 

Ayrıca ABD Başkanı Trump’ın Çin’e yönelik yeni bir somut yaptırımdan söz etmemesinin de endeksler üzerindeki olumlu etkisi hissediliyor. Çin’de açıklanan imalat PMI verisinin de eşik seviye olan 50,0 üzerine tırmanması piyasalarda ekonomilerin hızlı toparlanma gösterdiğine ilişkin kanıyı güçlendirdi. Bu bilgiden hareketle S&P500 endeksi yüzde 0,38 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,7 yükselişle günü sonlandırırken, Dow Jones endeksinde kazançlar yüzde 0,4 seviyesine ulaştı. ABD’de dün açıklanan Mayıs ayı ISM imalat PMI verisinin yüzde 1,6 artışla 43,1 seviyesine yükselmesinin de ekonomiye dair pozitif katalizör ürettiği söylenebilir. Bugün ise Çin’in ABD’ye yönelik soya ithalatını durdurduğu açıklamasının endeksler üzerindeki alım potansiyelini sınırlayıcı etkisi bir miktar hissedilebilir.

Dow Jones endeksinin içeriğine baktığımızda, finans ve enerji sektörü yüzde 1,5 civarı değer kazancıyla ilk sırada yer aldı. Sağlık sektörü ise yüzde 1’e yakın değer kaybı ile en çok kaybettiren sektör oldu. Şirketler bazında ise Boeing yüzde 3,8, Travelers yüzde 2,0 ile en çok değer kazanan şirketler olarak yer alırken, Goldman Sachs ve Exxon yüzde 1,8 artışla bu yükselişi takip etti. Hava yolu şirketleri American Airlines ve United Airlines da kazançlı bir görüntü içerisinde yer aldı. Olumsuz performanslar arasında ise yüzde 2,8 değer kaybıyla Verizon hissesi yer aldı.

Dow Jones endeksinin teknik görünümüne bakacak olursak, 25 bin seviyesini aşarak yükselişlerine hız kazandıran endeksin alım potansiyelinin 26.800 direnci ile artması beklenebilir. Özellikle bu seviye öncesinde endeksin 200 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 26.294 eşiğini aşması gerekiyor. Olası bir geri çekilmede ise 25 bin seviyesine yönelik gevşemeler olağan karşılanırken, 24 bin desteği altı kapanışlara dikkat etmekte fayda var.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>