Gram Altın’da  Kritik Eşik Aşıldı !

Gram Altın’da  Kritik Eşik Aşıldı !

ABD’nin Minnesota eyaletinde George Floyd adlı siyahinin gözaltına alırken bir polis memurunun boynuna dizini basıp ölümüne neden olması ABD’de sert protestolara neden oldu. Katil zanlısı polis memuru Derek Chauvin’in tutuklandığı açıklanırken, protestoların yürüyüş ile başlayıp Minnesota’da birçok alışveriş merkezi yağmalanması ile şiddetini arttırdığı görülüyor. Bu gelişme piyasalardaki risk algısını arttırarak güvenli liman talebini tetiklerken, Gram Altın’ın 382,0 seviyesine yönelik ataklarına destek olduğu görülüyor. Diğer taraftan ABD ve Çin arasındaki gerilim Çin’in ‘Hong Kong Güvenlik Yasasını’ onaylaması sonucu bir miktar ateşlenirken, ABD Başkanı Trump’tan gelen açıklamaların beklenen tonda bir agresifliği içermemesi sonrasında bu sabah piyasalardaki risk iştahı yüksek seyrediyor. Böylece Ons Altın fiyatları üzerindeki yükseliş ivmesinin bir miktar hız kestiği görülüyor. 

Dolar/TL tarafına bakacak olursak ise Türk Lirası yeni haftaya kısmi pozitif bir görüntü ile başlarken, Dolar’ın kazançlı görüntüsüne ara vermesi ile kurun yatay bir fiyatlama içerisinde yer aldığını görüyoruz. Özellikle Euro Bölgesi’nde korona virüs salgını nedeniyle teşvik üzerine teşvik paketi sunulması sonrasında Euro tarafında oluşan değer kazanımının dolar’ın aşağı yönlü ivmelenmesine yol açtığı görülmekte. Türkiye ekonomisinin ikinci çeyrekte beklentilerin üzerinde büyüme gerçekleştirmesinin de Türk Lirası üzerinde pozitif etkisi hissediliyor. Diğer taraftan Türkiye İmalat Sanayi PMI verisi ise Mayıs ayında 40,9’a yükseldi ancak eşik değer olan 50,0 seviyesinin altında kalarak Covid-19 salgını nedeniyle sektördeki faaliyet koşullarının yavaşladığına işaret etti. 

Dolar/TL’de kısmi oranda korunan alım potansiyeline karşın, Ons Altın fiyatlarındaki yükseliş potansiyelinin daha net bir şekilde korunması sonrasında Gram Altın fiyatları da yönünü yukarı çevirdi. Gram altın’ın özellikle kritik 375,0 seviyesi üzerine yerleşmiş olması yükselişlerin devamı açısından pozitif sinyal üretiyor. Ancak değerli metalde yeni bir alım potansiyeli açısından ise 397,0 direnci üzeri kapanışları takip ediyoruz. Dolar/TL’nin 6,82 direnci üzerine yerleşememesi durumuna bağlı olarak Gram Altın fiyatlarında tetiklenebilecek bir geri çekilmeyi ise 375,0 desteği çerçevesince takip ediyoruz. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>