Dolar/TL 6,80 civarında tutunmalarını sürdürüyor !

                                                                                                   Dolar/TL 6,80 civarında tutunmalarını sürdürüyor !

Küresel piyasalarda, korona virüs salgını ile ilgili olarak atılan normalleşme adımları sonrasında endeksler kazançlı görüntüsünü arttırırken, ABD ile Çin arasındaki gerilimin yeni bir ticaret savaşına dönüşeceği endişeleri piyasalardaki risk iştahını bir miktar zayıflatmıştı. ABD Başkanı Donald Trump’ın Minneapolis kentinde siyahi George Floyd’un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından düzenlenen protestolara yönelik yaptığı açıklamalar piyasalardaki risk iştahını bozarken ayrıca ABD’de düzenlenen protestolarda yaşanan şiddet olayları nedeniyle başkent Washington’da sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi endekslerde bir miktar güç kaybına neden oldu. Diğer taraftan Trump’ın, Hong Kong ile ilgili açıklamalarının piyasaların beklediği kadar sert ifadeler içermemesi de endekslerin bu sabah vadeli görünümde pozitif seyretmesine yol açıyor. Bu gelişmelerin akabinde ABD’de açıklanan zayıf makroekonomik verilerin desteği ile Dolar endeksi değer kaybı içerisinde yer almaya devam ediyor. Diğer taraftan Avrupa tarafında, geçen hafta Avrupa Birliği Komisyonu tarafından duyurulan yeni teşvik paketinin Euro tarafındaki pozitif etkisi de Dolar tarafını baskılamaya devam ediyor.

Yurtiçine bakacak olursak, Türkiye ekonomisi, 2020 yılının ilk çeyreğinde  yüzde 5 civarında olan beklentilerin altında yüzde 4,5 oranında büyüme gerçekleştirerek salgınının etkisini pek fazla hissettirmedi. Böylece Türk Lirası’ndaki kısmi güçlü duruş sürerken, Dolar tarafındaki zayıflığın etkisi ile kurda 6,80 seviyesi civarında fiyatlamalar dengelendi. İngiliz kamu yayın kuruluşu BBC’nin  Türkiye’nin koronavirüs salgını mücadelesinin bir başarı hikayesi olduğunu ve çok daha büyük bir felaketin önüne geçtiğini belirtmesi de dikkat çeken gelişmeler arasındaydı. Bugün itibariyle Türkiye genelinde karantina önlemlerinin azaltılmasının da Türk Lirası tarafında rahatlatıcı etkisi hissediliyor.

Bu bilgiler ışığında, 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 6,77 desteğinden dönüş gerçekleştiren kurda alım potansiyeli bir miktar zayıf. Ancak fiyatların özellikle psikolojik 7,00 eşiğini geçmesi ile yükselişlerin tekrardan ivme kazandığını görebiliriz. Dolar/TL’de oluşabilecek olası bir aşağı yönlü çözülmede ise ana kritik desteğimiz 6,70 seviyesi olarak güncelliğini korumaya devam ediyor.

 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>