BİST100’de yükselişler 7. İşlem gününe taşındı !

BİST100’de yükselişler 7. İşlem gününe taşındı !

Küresel piyasalarda korona virüs salgını kapsamında artan normalleşme adımları ile piyasalardaki risk iştahı yüksek seyrederken, BİST100 endeksi yüzde 0,4 artışla günü 105.359 seviyesinden kapadı.  ABD ile Çin arasında artan gerilim risk iştahı üzerinde olumsuz etki yaratırken, dün ABD endeksleri günü bir miktar satıcılı bitirdi. Endekslerdeki bu zayıflama daha çok ABD Başkanı Trump’ın, Çin ile ilgili “mutlu olmadığını” belirtmesi sonrasında gerçekleşti. Bu kapsamda Dow Jones endeksi yüzde 0,6, S&P 500 endeksi yüzde 0,2 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,5 oranında değer kaybı gerçekleştirdi.

Özellikle yeni bir ABD-Çin gerilimi endekslerdeki alımların yerini tekrardan geri çekilmelere bırakmasına yol açabilir. ABD’de dün açıklanan ilk çeyrek büyüme verisi yüzde 5 ile beklentilerin üzerinde bir daralmaya işaret ederken, işsizlik maaşı başvuruları ve konut satışları verilerindeki negatif görünüm de piyasalardaki risk algısını tekrardan gündeme getirdi.

Yurtiçine baktığımızda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrasında kontrollü normal hayatın başladığını ve 1 Haziran itibarıyla Türkiye’de birçok kısıtlamaların kaldırılacağını açıkladı. Seyahat yasağının kalkacağı öncelikli olarak dile getirilirken, 1 Haziran’dan itibaren belirlenecek kurallar çerçevesinde restoran ve kafelerin açılacağı belirtildi. Ayrıca 65 yaş üstü ve 18 yaş altı hariç sokağa çıkma yasağının da sona erdiği açıklandı.

Bugün ise piyasalar veri akışı açısından sakin, yurt içinde ise ilk çeyrek büyüme verisi takip edilecek. Ayrıca ABD’de Başkan Trump’ın basın toplantısı gerçekleştirmesi beklenirken, Fed Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı konuşmanın seyri piyasalarda büyük merak unsuru oluşturuyor.

Yukarı yönlü eğilimini üst üste 7’nci işlem gününe taşıyan BIST 100 endeksi, gün içinde 106.000 seviyesine yönelik atak oluştursa da bu seviye üzerine daha tırmanabilmiş değil. Ancak fiyatların 105.000 seviyesi üzerine yerleşmesi ister istemez yükseliş potansiyelinin devamı açısından pozitif sinyal üretiyor. Bu sabaha ABD ve Avrupa piyasalarının vadeli görünümünde bir miktar satıcılı başlaması endeksinde yeni güne hafif kar realizasyonları ile başlamasına yol açabilir. Diğer taraftan Dolar/TL’de meydana gelen 6,82 seviyesine yönelik atakların da endeks yükselişlerini bir miktar baskılaması beklenebilir. Teknik açıdan BIST 100 endeksinde yükselişleri 106.000 ve 108.300 direnç seviyelerinin aşılmasına bağlı olarak takip ediyoruz. Ancak olası bir kısa vadeli çözülmede ise ilk destek noktası olarak 103.300 desteği takip edilmekte.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>