Ons Altın 1700 Seviyesinden Dönüş Gerçekleştirdi !

Ons Altın 1700 Seviyesinden Dönüş Gerçekleştirdi !

Tüm dünya genelinde korona virüs salgını ile ilgili olarak normalleşme adımları sürerken, endekslerin artan risk iştahı ile alıcılı görünümü arttırdığı görülüyor. Böylelikle baskı unsurlarının arttığı Ons Altın fiyatlarında bir miktar geri çekilme hareketi oluşurken, fiyatların psikolojik 1700 seyrini koruması düşüşlerin sınırlı kalacağı yönünde oluşan algıyı güçlü tutuyor. Diğer taraftan ekonomilerin yavaş yavaş toparlanma gösterecek olması risk iştahı üzerinde pozitif fiyatlama yaratırken, diğer yandan ABD ve Çin ile ilgili olarak oluşabilecek siyasi gerilim olasılığı hala gündemde. Özellikle ABD Başkanı Trump’ın Çin ile ilgili bu zamanki en büyük adımı duyuracaklarını açıklaması piyasalarda bir miktar merak unsuru oluşturdu. Ayrıca ABD yönetimi, Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde hükümet karşıtı gruplarla mücadeleyi güçlendirmek için yeni güvenlik yasası çıkarma girişimine tepki gösterdiğini açıkladı. Bu gibi gelişmelere rağmen bu sabaha piyasalar risk iştahı oldukça yüksek başladı. ABD’de S&P500 endeksi başta yüzde 1,5 artışla yükselişlerine hız kazanırken, Avrupa piyasalarında da alıcılı bir görüntü hakim. Ancak Dolar tarafındaki hafif geri çekilme potansiyeli Ons Altın fiyatlarındaki düşüşleri sınırlı kılmaya devam ediyor.

ABD’de dün yayınlanan Fed’in Bej Kitap Raporu’nda salgın nedeniyle kapanan işletmelerin yeniden açılmasıyla genel ekonomik faaliyetin toparlanmasının beklendiği belirtilirken, ekonomilere ilişkin görünümün son derece belirsiz olduğuna da dikkat çekildi. Ayrıca ekonomilerdeki toparlanma hızı konusunda kötümser olunduğuna işaret eden Fed Bej Kitap Raporu’nun akabinde değerli metaldeki alım potansiyeli bir miktar tetiklendi. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin de yüzde 0,69 seviyesinde seyrini sürdürmesi piyasalarda güvenli liman talebinin hala istenen düzeyde artmadığına işaret ediyor.

Ons Altın fiyatları açısından büyük önem arz eden psikolojik 1700 eşiğinden dönüş gerçekleştirerek alım potansiyeline ivme kazandırmış olan değerli metalde yukarı yönlü ataklar nispeten zayıf. 1720 seviyesi civarında fiyatlanan değerli metalin 1725 ve 1747 dirençlerini aşması mümkün olmadıkça yükseliş eğiliminde sınırlı kalması beklenebilir. Aşağıda ise 1675 desteği düşüşlerin devamı açısından ana eşik seviye olarak güncelliğini korumaya devam etmekte.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>