Dow Jones Endeksi 25.000 Direncini Aştı !

Dow Jones Endeksi 25.000 Direncini Aştı !

Dünya genelinde korona virüs salgını ile ilgili olarak tedbir önlemleri gevşetilirken, hükümetlerin atmış olduğu normalleşme adımları piyasalardaki risk iştahının artmasına yol açıyor. Böylelikle endekslerin genelinde alıcılı bir seyir gözlemlenirken, Dow Jones endeksinin yüzde 2,2 artışla 25.548 seviyesinde 12 haftanın yükseğine tırmandığını görüyoruz. ABD ve Çin arasındaki gerginliğin Hong Kong özerkliği hususunda artış göstermesinin Çin piyasalarındaki zayıflığı bir miktar tetiklediği görülmekte. Çin, Hong Kong Güvenlik Yasasını onaylarken, ABD Hong Kong’un artık özerk olmadığını ve bu yasanın ticari statüyü de kapsayan bazı yaptırımları tetikleyebileceğini belirtmesi dikkat çekiciydi. Bu gibi gelişmelerin risk iştahı üzerindeki zayıflatıcı etkisiyle endekslerin bugünkü seans içi yükselişlerinde bir miktar ivme kaybetmesi beklenebilir.

ABD tarafına bakacak olursak, makroekonomik verilerin seyri korona virüs faturasının ağır olacağına işaret ederken, dün yayımlanan Fed’in Bej Kitap Raporu’nda ise salgın nedeniyle kapanan işletmelerin yeniden açılmasıyla genel ekonomik faaliyetin toparlanacağını ancak bu toparlanma hızına ilişkin pek iyimser olmadığı açıklandı. Ekonomik görünüme ilişkin belirsizliklere değinilmesi sonrasında endekslerdeki yükseliş bir miktar zayıflasa da genel fiyatlamaların ekonomilerin açılmasına bağlı olarak pozitif seyrettiği söylenebilir.

Dow Jones endeksi içerisinde sektörel olarak baktığımızda, tüm sektörler pozitif görüntü ile günü tamamlarken, finans sektörü yüzde 2,2, sanayi sektörü yüzde 3,8 oranında değer kazanımı elde etti. Endeks içerisinde en az değer kazanan sektörler içerisinde enerji sektörü yüzde 0,7 oranında artışla yer aldı. Şirketler bazında bakacak olursak, Goldman Sachs yüzde 6,9 oranında değer kazanırken, JP Morgan yüzde 5,8, Caterpillar yüzde 4,3, 3M hissesi ise yüzde 4,0 oranında artış gösterdi. Endeks içerisinde Walmart, Pfizer ve Visa hisseleri haricinde tüm şirketler günü değer kazancıyla tamamladı.

Dow Jones endeksin içeriğine bakacak olursak, fiyatların 25 bin sınırını aşarak yükselişlerini 25.550 seviyesine dek taşıdığı görülüyor. Endeksin alım potansiyelinin devamında 200 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 26.300 direncini aşmasıyla yükselişlerine hız kazandırması beklenebilir. Bu seviyenin de aşılmasıyla 27.000 bin seviyesi bir sonraki hareket alanı olarak takip edilebilir. Olası bir kar realizasyonunda ise endeksin geri çekilmelerini 25.230 desteği çerçevesince takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>